
Olajembargó
Percről percre

Vlagyimir Putyin megtiltotta az orosz olaj olyan országokba való exportálását, amelyek árplafont vezettek be. Az olajexport tilalma február elején lép életbe, és öt hónapig biztosan érvényben is marad.
A Slovnaft az uniós szankciók ellenére február 5. után is exportálhat orosz nyersolajból készült termékeket Ukrajnába. Karel Hirman gazdasági miniszter ezt pénteken, Ukrajnából való visszatérése után közölte. A miniszter szerint jelenleg Brüsszelben tárgyalnak a mentességről. (tasr)
Az orosz kőolajimportra vonatkozó uniós embargó jelenleg nem érinti Szlovákiát, mivel az csak a tengeri szállításokra vonatkozik. Amíg az infrastruktúra nem sérül, az ellátás nem kerül veszélybe – mondta Karel Hirman gazdasági miniszter.
Oroszország csak olyan országoknak fog kőolajat eladni, amelyek piaci körülmények között működnek együtt vele, jelentette ki Alekszandr Novak orosz miniszterelnök-helyettes vasárnap a Rosszija 24 hírtelevíziónak.
Az OPEC+ úgy döntött, nem változtat a kitermelési korlátokon. Jelenleg jelentős bizonytalanság uralkodik a piacon, az olajpiacoknak először fel kell mérniük a kínai gazdaság lassulásának a keresletre gyakorolt hatását, valamint az orosz olajra vonatkozó árkorlátozásnak a kínálatra gyakorolt hatását.
Az orosz olaj árplafonját hordónként 60 dollárban határozták meg az Európai Unió nagykövetei. A megállapodás létrejöttét eddig Lengyelország akadályozta meg, a lengyelek ugyanis alacsonyabb árplafont javasoltak.
Csütörtöktől hatályba lép az orosz szén importjára vonatkozó tilalom az EU tagországaiban. Az intézkedés célja a Ukrajnában háborút folytató Oroszország gazdaságának gyengítése.

Ukrajna állítólag leállította a tranzitot a Barátság kőolajvezeték déli ágán, amelyen keresztül Magyarországot, Szlovákiát és Csehországot látják el. Az orosz állami Transznyefty állítása szerint az uniós szankciók miatt nem tudták kifizetni tranzitdíjat. Az információt független források nem erősítették meg.
Még december 5-e előtt árplafont vezetne be a G7 csoport az orosz olajra. Egy anonim forrás szerint a G7 az EU lépéseihez kíván igazodni. Az unió korábban jelezte, hogy decembertől leállítja az orosz olaj, majd két hónappal később az olajtermékek importját. (reuters)
Soha nem vettek annyi orosz olajat a kínaiak, mint most. Majdnem 8,5 millió tonna nyersolaj érkezett májusban Oroszországból Kínába, 55 százalékkal több, mint egy évvel korábban.
Az unió orosz gáztól való függőségét jól illusztrálja, hogy ha Oroszország valóban elzárná a gázcsapot, az EU nem tudná teljesíteni azt a vállalását, miszerint a fűtési szezon kezdetéig, november 1-ig az uniós országok gáztárolóinak töltöttsége el kell, hogy érje a 80
százalékot. A gázembargó ügyében Magyarország valószínűleg könnyebben fog szövetségeseket találni.
Világi Oszkár szerint most és a jövőben is biztosított Szlovákia üzemanyag-ellátása. A Paraméternek nyilatkozva a Slovnaft-vezér elmondta: Magyarországon és Ausztriában azonban ellátási gondok lehetnek.
Éves szinten 600 millió dollár, azaz 575 millió euró bevétele származik Magyarországnak abból, hogy rá nem vonatkozik az olajembargó. Orbán Viktornak nem is érdeke csatlakozni az orosz olajembargóhoz, hiszen amíg magas az olaj ára, de Magyarország olcsón jut hozzá az orosz olajhoz, a bevétel egy részét zsebre teheti, „mindenki más kárára az EU-ban”.
Oroszországban hagyománya van a periféria és centrum közötti hatalmas szakadéknak, amely a kormányzásban – az államvezetésben gyökerezik. És ezt nem Putyin találta ki, hanem több száz éve létezik az országban. Minden forrás a hatalmasság székhelyére kerül. Csupán minden ötödik megkeresett rubel nem a moszkvai kasszába vándorol. A többi régiónak egyszerűen nincs pénze. Természetesen a pénz miatt lesznek katonák a vidéki fiatalok. Számukra ez hatalmas jövedelemnek számít. – Interjú Natalija Vaszilijevna Zubarevicsovával, a Lomonoszov Egyetem közgazdász professzorával.
„Egy olyan ország Oroszország, amelyben tulajdonképpen sose volt demokrácia. Egy olyan ország, ahol csak 160 éve szűnt meg a jobbágyság, ahol mindig létezett és létezik a „szamoderzsavia” (cári abszolutista önkényuralom) intézménye. És most megint visszatértünk ehhez a modellhez. Minden döntést személyek egy nagyon kis csoportja hoz meg. Egy nagyon kis csoport… Néhány ember. Akár az is lehetséges, hogy csak egy ember” – mondja Natalija Vaszilijevna Zubarevicsova, a Lomonoszov Egyetem közgazdász professzora.
Oroszországnak annyi pénze van, hogy két-három évig is folytathatná a háborút. Az olaj és a földgáz exportja miatt a költségvetési bevétel jelentős csökkenésére ne számítson senki azonnal. Azután Oroszország olajból származó jövedelme megszűnik. Azt azonban nem gondolhatja senki, hogy bevezetik a szankciókat, és azonnal minden megváltozik – mondja Natalija Vaszilijevna Zubarevicsova, a Lomonoszov Egyetem közgazdász professzora.
Richard Sulík szerint nem tragédia Szlovákia számára az olajembargó alóli kivétel exporttilalomra vonatkozó feltétele. Mint a sajtótájékoztatóján elmondta, Szlovákiára ugyanazok a feltételek vonatkoznak, mint Magyarországra. Így összesen 18 hónapja van a Slovnaftnak arra, hogy átálljon a más típusú olajkeverék feldolgozására.
Hiába vásárolhat Magyarország és Szlovákia olcsó orosz olajat: a mentességben részesülő tagállamok nem értékesíthetik tovább az így szállított nyersolajat és kőolajtermékeket más tagállamoknak vagy harmadik országoknak. Gondban lehet a Slovnaft, mert a termékei jelentős részét pont exportra gyártja: a cég 2020-as éves jelentése szerint az üzemanyag 57 százalékát, a petrolkémiai termékek 90 százalékát külföldön adta el.
Franciaország tárgyalásokat folytat az Egyesült Arab Emírségekkel az európai uniós embargóval sújtott orosz kőolaj alternatíváiról – jelentette ki a gazdasági miniszter. Bruno Le Maire az Europe 1 francia rádiónak és a CNews hírtelevíziónak adott interjúiban kifejtette: Abu-Dzabi az orosz kőolaj átmeneti alternatíváját kínálhatja. (mti)
Sajtóhírek szerint az USA engedélyezte a venezuelai olajexport Európába való újraindítását. A venezuelai olajipart régóta sújtják az USA szankciói. A lépés segít csökkenteni Európának az Oroszországtól való olajfüggőségét. (reuters)