
Pedagógia
Percről percre
Az óvoda nem tudja felkészíteni a gyereket az iskolára, és nem is ez lenne a feladata, mondta a Napunknak Strédl Terézia. Eltörölték a nulladik osztályokat, és kötelezővé tették az óvodalátogatást, „ez viszont nem segít az iskolaérettségben, abban igen, hogy kialakuljanak a szociális készségek, de a kognitív érettségen egy nulladik, illetve egy fejlesztő osztály tudna erőteljesen segíteni” – teszi hozzá a komáromi Selye János Egyetem szakembere.
Ahol hiány van, ott mindig agresszívebbek az emberek, ennek tudható be Strédl Terézia szerint az is, hogy megszaporodott az iskolai agresszió. „Gyorsabban érnek a gyerekeink, gyorsabban kapják a koruknak nem megfelelő információkat, ezekkel nem tudnak mit kezdeni, egyre nagyobb az elmagányosodás, és nagyon sok az egocentrikus, az énközpontú szemlélet és az önzés, ez mind begyűrűzik” – mondta a Napunknak a komáromi Selye János Egyetem szakembere.

Eltörölné a kisegítő iskolákat Strédl Terézia. „Hogyan beszélhetünk inklúzióról, ha már iskolába lépéskor megkülönböztetjük a gyerekeket?” – teszi fel a kérdést a komáromi Selye János Egyetem szakembere. Szerinte a középsúlyos és súlyosan értelmi akadályozott gyerekekkel külön kell foglalkoznia a gyógypedagógusnak, de az enyhén értelmi akadályozott gyerekek integrálhatóak a hagyományos iskolába.
Óriási különbségekkel érkeznek a gyerekek az iskola első osztályába, miközben a 3 és fél éves és a 8 éves szintjén levő gyereket is egyformán kell fejleszteni, mindkettőnek meg kell tanulnia írni és olvasni az évfolyam végére. Tóth Erika fejlesztőpedagógus szerint ezért lenne fontos szerepe az iskolai előkészítőnek.
Az elsősöknél elvárás lenne, hogy 10–12 percig koncentráljanak egy-egy tevékenységre, mára viszont ez nagyon leszűkült. 2–4 perc múlva már mást szeretne csinálni a gyerek, türelmetlen, impulzív és hangos. Sok gyerek küszködik figyelemzavarral – mondja Tóth Erika fejlesztőpedagógus.

„A digitális alkotópedagógia egy olyan hely, egy olyan módszer, ahol bármilyen metódust használhat a pedagógus, ha azt IKT vagyis információs és kommunikációs technológiai eszközökkel támogatják meg” – magyarázza Henzel György, a búcsi Katona Mihály Alapiskola pedagógusa azzal, hogy a legfontosabb része az, hogy alkotnak, alkotó gyerekeket nevelnek.
Branislav Gröhling (SaS) azt állítja, hogy az oktatási minisztérium akadályozza, hogy a a Helyreállítási Alapból finanszírozzák a pedagógiai asszisztensek számának növelését. A korábbi tárcavezető szerint a projekt teljesen készen állt az indításra, de a minisztérium még mindig késlelteti azt.
A demonstrálók levonulnak az Erzsébet hídról, az élőlánc hivatalosan 7:45-től 9-ig tartott. A főleg diákokból álló tömeg a szabályokat betartva vett részt a megmozduláson, a szervezők előre kérték, hogy ne akadályozzák a forgalmat, csak a járdán álljanak. Több ezren vannak még a több kilométeres láncban, ami Budáról a Keleti pályaudvarig kígyózik. (telex)

Az ELTE 8 karáról eddig összesen 270 dolgozó írt alá közös nyilatkozatot, amiben kiállnak a közoktatásban dolgozó kollégáik mellett.
Élő: Elkezdődött az országos pedagógussztrájk, alakul a budapesti élőlánc, folyamatos dudálással fejezik ki szolidaritásukat az autósok. (telex)
Reggel nyolc órától országszerte sztrájkolnak a pedagógusok Magyarországon, a megmozdulást a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) hirdette meg.
Az anyák ma bizonytalanabbak, ezért szigorúbbak is önmagukhoz, gyakorta hasonlítgatják magukat azokhoz a példaképeikhez, akiket az interneten, magazinokban vagy újságokban látnak – mondja Zuzana Zimová fejlesztőpedagógus.

Felnőtt egy generáció, amelyik attól fél, hogy a gyerekük megharagszik – mondja Zuzana Zimová fejlesztőpedagógus. A szülők gyakran kijelentik, hogy a gyerekeknek kötelességeik vannak, amelyeket mégse végeznek el, és ha rákérdezek a miértre, azt válaszolják, ha ragaszkodnak hozzá, a gyerek dühös lesz – teszi hozzá.
Számos magyar tannyelvű óvodánál tapasztalják, hogy emelkedik a szlovák gyerekek száma – mondta a Napunknak Markovics Tímea, a Comenius Intézet munkatársa. „Ez jobbára a Dunaszerdahelyi és a Szenci járás településeinek óvodáiban tapasztalható jelenség. Ez Damoklész kardjaként lebeg az óvodáink felett” – tette hozzá.
„Az eddigi vizsgálatok alapján azt tapasztaltuk, hogy a szlovákiai magyar gyerekek lassabban fejlődnek a magyarországi gyerekekhez képest. Kérdés számunkra, hogy ennek mi lehet az oka? Befolyásolhatja-e ezt a kétnyelvű közeg, az eltérő oktatási program, esetleg a pedagógusok eltérő felkészítése?” – tette fel a kérdést a Comenius Pedagógiai Intézet konferenciáján Borbély Diana, a Selye János Egyetem Tanárképző Karának adjunktusa.
Először szervezett konferenciát a magyar óvodavezetők számára a komáromi Comenius Pedagógiai Intézet. „Szeretnénk, ha az óvodák nem várnának arra, hogy majd kívülről érkezik egy rendelet, s az megváltoztatja az életüket. Célunk a szemléletformálás és a gyakorlati útmutatás” – hangsúlyozta Kalmár Mónika, az intézet munkatársa.
„Július elsejével létrejött az Országos Közoktatási és Ifjúsági Intézet (NIVAM), mégpedig négy szervezet összeolvadásával. Ennek, ha a nemzetiségi oktatásról beszélünk, az lesz az előnye, hogy kialakítanak egy nemzetiségi főosztályt. Ehhez a főosztályhoz fog tartozni minden, egy kézben összpontosul tehát az irányítás” – mondta a Napunknak Szőköl István, a komáromi központ vezetője.
„Szeptembertől az új koncepció alapján kell tanítani a szlovák nyelvet az alapiskolákban, az erről szóló határozatot Branislav Gröhling aláírta. 2021 decemberében fejeződött be az új módszertannal kapcsolatos projektünk. Az összes évfolyam számára kidolgoztuk a módszertani lapokat, kilenc könyv készült el, ezt az Állami Pedagógiai Intézet az összes magyar iskola számára eljuttatta. Ajánlásokat is kaptak az iskolák a segédeszközökkel kapcsolatban, illetve a bevált módszereket is megosztották a projektben résztvevő alapiskolák” – mondta a Napunknak Szőköl István.
„A diákjaink összetétele alapján 11 pedagógiai asszisztensre lenne szükségünk, ehhez képest két asszisztensünk van. Ketten 29 diákkal foglalkoznak. Ez azt jelenti, hogy nem tudunk érdemi munkát végezni,
nem tudják fejleszteni a diákokat, csak szinten tudják tartani őket” – mondta a Napunknak Matus Mónika, a Szenczi Molnár Albert Alapiskola igazgatója.