
pedagógusok
Percről percre
„A magyar iskolák egy kicsit zárkózottnak tűnnek” – mondta a Napunknak Fodor Attila. A komáromi Comenius Pedagógiai Intézet vezetője szerint a magyar pedagógusok nagyon kevés szlovák konferenciára járnak, kevés szlovák projektbe kapcsolódnak be.
„Egyelőre inkább kivéreznek az iskolák, de nem egyesítik az erőinket” – véli Fodor Attila. A klaszterek kialakítása más mellett lehetővé tenné, hogy az alacsony óraszámú tantárgyakra is szakos tanárt alkalmazzanak a kisiskolák.
Óriási különbségekkel érkeznek a gyerekek az iskola első osztályába, miközben a 3 és fél éves és a 8 éves szintjén levő gyereket is egyformán kell fejleszteni, mindkettőnek meg kell tanulnia írni és olvasni az évfolyam végére. Tóth Erika fejlesztőpedagógus szerint ezért lenne fontos szerepe az iskolai előkészítőnek.
Az elsősöknél elvárás lenne, hogy 10–12 percig koncentráljanak egy-egy tevékenységre, mára viszont ez nagyon leszűkült. 2–4 perc múlva már mást szeretne csinálni a gyerek, türelmetlen, impulzív és hangos. Sok gyerek küszködik figyelemzavarral – mondja Tóth Erika fejlesztőpedagógus.
December végéig a pedagógusok 70 százaléka végezze el az oktatási reformmal kapcsolatos első képzéseket, ezt kérte az oktatási tárca az Országos Közoktatási és Ifjúsági Intézet komáromi központjától – mondta a Napunknak Szőköl István, a központ vezetője. Ezt a kérést teljesíteni tudják – tette hozzá Szőköl.
Szőköl István, az Országos Közoktatási és Ifjúsági Intézet komáromi központjának vezetője arra buzdítja az alapiskolákat és a pedagógusokat, hogy véleményezzék az alapiskolák új Állami Pedagógiai Programjának tervezetét. Rajtuk is múlik ugyanis, hogy mi kerül be a végleges programba.
A sztrájkbizottság ülésének jövő heti összehívását, valamint az „oktatás minden területéhez értő” kormánybiztos kinevezését kéri a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) az Orbán Viktor miniszterelnöknek küldött nyílt levélben.
Az alacsony bérek, a munkakörülmények és munkaterhek miatt egyre frusztráltabbak a magyarországi tanárok, sokan kénytelenek másodállást vállalni. „Van, aki a sportcsarnokot takarítja, más magánórákat ad, van olyan kollégám, aki vállalkozást működtet, de azok a kollégák már nem fognak váltani, akiknek néhány évük van a nyugdíjig. Iskolámban a 20 fős tanárikarban csupán ketten vagyunk 40 év alatti tanárok” – mondja egy falusi iskola pedagógusa a Napunknak.

Idén 9 százalékos pótlékemelést kaptunk, miközben a más ágazatokban dolgozók az infláció miatt 20 százalékos emelést kaptak – mondja Miklósi László magyarországi történelemtanár. Ha itt bárkit kirúgnak a munkahelyéről, ha elmegy egy áruházi árufeltöltőnek, nem beszélve a nyelvtanárokról vagy kémiatanárokról, akik különböző jól fizető cégeknél helyezkedhetnek el, a jelenlegi fizetésénél többet kereshet – teszi hozzá Miklósi.