
Peter Pellegrini
Percről percre
Heger és Pellegrini egyetértettek abban az RTVS vitaműsorában, hogy a szeptemberi választások után nem akarnak együtt kormányozni. Heger azt mondta, hogy a Hlas korrupt háttérrel rendelkezik, nem támogatja a reformokat és vissza akarja hívni Daniel Lipšic különleges ügyészt.
Heger azt állítja, hogy Peter Pellegrini az Olaf Scholz német kancellárral történt találkozón márciusban azt ígérte, hogy a Hlas nem fogja ellenezni a MiG-ek Ukrajnának történő ajándékozását. Pellegrini nem volt hajlandó kommentálni az állítást. (rtvs)
Peter Pellegrini megtartotta volna a szlovák MiG–29-eseket, amíg meg nem érkeznek az amerikai F–16-osok Szlovákiába. A Hlas elnöke szerint Lengyelország vagy Bulgária segítségével üzemben lehetett volna tartani a MiG-eket. Pellegrini szerint a Heger-kormány alkotmányellenesen adományozza a vadászrepülőgépeket Ukrajnának.

Zuzana Čaputová jelenlegi államfő újraválasztását szeretné a lakosság 18 százaléka, derült ki a Focus közvélemény-kutató ügynökségnek a Markíza számára készített felméréséből.
Čaputovának hamarosan szakértői kormányt kell kineveznie, mely elvezeti az országot az előrehozott választásokig, akár szeptember 30-ig – véli Peter Pellegrini, a Hlas vezetője. Pellegrini kritizálta, hogy Heger kormányfőként a pénzügy- és egészségügyi minisztériumot is vezeti.
A Hlas csak úgy tudja elképzelni az együttműködést a Dobrá voľbával, ha az megszűnik, és a tagjaik átmennek hozzájuk. „A Hlas nem megy semmilyen koalícióba, nem lesz az sem, hogy a Dobrá voľba tagjai helyet kapnak a jelöltlistán.” – mondta Peter Pellegrini. (dennikn)

Peter Pellegrini, a Hlas vezetője Berlinben találkozott Olaf Scholz német kancellárral. A Hlas közleménye szerint egyetértettek abban, hogy szoros együttműködés kell a pártjaik között, bilaterális és európai szinten is.
Peter Pellegrini nem zárta ki a jövőbeni együttműködést a Smerrel, de nem akar együtt kormányozni annak elnökével. Szavai szerint a pártvezetés úgy döntött, hogy csak az OĽaNO-t és az ĽSNS-t zárja ki a választások utáni együttműködésből.

Peter Pellegrini a legmegbízhatóbb politikai vezető, derül ki a Focus ügynökség legfrissebb felméréséből, amelyet a Markíza televízió megrendelésére készítettek február 1-je és 8-a között 1017 válaszadó bevonásával.
Peter Pellegrini nem utasítja el, hogy Szlovákia Ukrajnának adja a vadászgépeit, de megismételte, hogy ezt a lépést koordinálni kell a NATO-val és az EU-val, illetve a folyamatnak alkotmányosnak és törvényesnek kell lennie.
Peter Pellegrini szerint Szlovákia Ukrajának adhatja a MiG vadászgépeket, ha több NATO-tagállam is így tesz. A Hlas elnöke nem akarja, hogy Heger elsőként döntsön erről, mert az szerinte veszélyeztetheti Szlovákia biztonságát.
A Hlas felszólítja Eduard Hegert, hogy hagyjon fel a háborús kalandorpolitikával. Az ellenzéki párt szerint a kormányfő azzal próbálja elfedni saját hazai kudarcait, hogy külföldön akar történelmet írni. Peter Pellegrini úgy gondolja, Heger politikája egyre közelebb viszi Szlovákiát a háborús konfliktushoz.
Peter Pellegrini (Hlas) felszólította Richard Sulíkot, az SaS vezetőjét és képviselőit, hogy támogassák az előrehozott választás kapcsán támogassák a június 24-i időpontot. A parlamentnek holnpa 17:00-kor kellene szavazni a kérdésről. (tasr)
Boris Kollár és Peter Pellegrini megismételték, el tudják képzelni, hogy közösen kormányozzanak. „A Hlast egy beszámítható pártnak tartom“ – mondta a Sme rodina elnöke. (rtvs)
Mihamarabb meg kellene valósulnia az előrehozott parlamenti választásnak, véli Boris Kollár házelnök. „Nem csinálhatunk cirkuszt” fogalmazott a Sme rodina vezetője.
A Hlas módosítási javaslatot adott be, hogy az előrehozott választásokra június 24-én kerüljön sor. A párt elnöke, Peter Pellegrini szerint elfogadhatatlan, hogy Heger megbízott kormánya szeptemberig kormányozzon. Pellegrini az SaS-t próbálja meggyőzni, hogy az támogassa a korábbi választásokat. (dennikn)
A választási rendszer átalakítása helyett „Szlovákiában érdemesebb lenne a párttörvény reformjával foglalkozni, és szigorúbban szabályozni, hogy ki indulhat el a választásokon, mit is jelent egy párt, és milyen belső demokratikus szabályokat kell kielégítenie ahhoz, hogy elindulhasson és költségvetési támogatásban részesülhessen egy választáson” – véli Tóka Gábor, a CEU professzora.
Az önmagában nem antidemokratikus, ha egy választási rendszer többségi jellegű, habár elmondható, hogy ez a mindenkori nagy pártoknak kedvez, a kicsiket bünteti, hosszú távon pedig a blokkosodás felé mutat, és erősíti a polarizációt – mondta a Napunknak László Róbert, a Political Capital független think tank elemzője a választási rendszerekről.
Peter Spáč politológus és választási szakértő szerint Szlovákiában régóta bevett dolognak számít az arányos választási rendszer, és az emberek számára nehezen lenne érthető, ha áttérnénk a vegyes modellre. Szerinte nem véletlen, hogy ilyen sok párt van Szlovákiában, mert ez a társadalom jellegét tükrözi. „Ezt nem lehetne 2-3 pártra szűkíteni anélkül, hogy jelentős társadalmi csoportok ne veszítsék el a képviseletüket” – magyarázza a politológus.
Ha már 2020-ban vegyes választási rendszer lett volna Szlovákiában, bejuthattak volna a parlamentbe Magyar Közösségi Összefogás képviselői is – derül ki abból a cikkből, amelyben a kollégák lemodellezték, hogy mi minden változott volna, ha vegyes választási rendszerrel vágtunk volna neki a 2012-es és a 2020-as parlamenti választásnak.