
Sajó-ügy
Percről percre
Az alsósajói bányában található víz a megengedett arzénmennyiség huszonnégyszeresét, és a megengedett vasmennyiség csaknem ezerszeresét tartalmazza, mondta a Napunknak Varga Tibor rozsnyói aktivista, aki a szennyezett Sajó folyó megmentéséért a kezdetektől küzd.
Karel Hirman gazdasági miniszter leváltotta az Állami Vasércbánya Társaság igazgatóját. Erre az SaS hívta fel a figyelmet, bírálva a személyi változást. Richard Sulík minisztersége idején a vállalatot Peter Žitňan vezette.

Egy éve, ezen a napon kezdődött a szörnyűséges Sajó-katasztrófa, emlékeztet Facebook-bejegyzésében Orosz Örs, az Összefogás platform elnöke. A folyó megmentésére petíciót is indítottak.

Alsósajóban még egy évvel a Sajó szennyeződése után sem sikerült teljesen megállítani a mineralizált bányavíz kiáramlását az egykori Siderit bányavállalat területén lévő vasércbányából. Már több mint ötszázan aláírták a helyzet megoldását sürgető petíciót.

Jelentős arzénszennyezések vonulnak le a Sajón, amelyek a folyó magyarországi szakaszát is veszélyeztetik – derül ki a Greenpeace Magyarország legfrissebb méréseiből. A zöldszervezet a magyar határ előtti Sajólénártfalvánál mérte a legmagasabb, 88 mg/kg-os értéket, ami közel hatszorosa a magyar és közel négy és félszerese a szlovák határértéknek.

Bebetonoznák az Alsósajóban található bányát, ahonnan nyolc hónapja ömlik a szennyezett víz a Sajóba, közölte az Ércbánya-vállalat igazgatója, Peter Žitňan.
Magyarország támogatja azt az elvet, amelynek értelmében a határon átívelő folyók szennyezése esetén a szennyezőknek kellene fizetniük. Erről Szijjártó Péter beszélt New Yorkban, a Sajó szennyezésére utalva.

Kifogástalan a Sajó vízminősége, a folyó magyarországi szakaszán szennyeződés nem mutatható ki, ismertette Raisz Anikó, a Technológiai és Ipari Minisztérium (TIM) környezetügyért és körforgásos gazdaságért felelős államtitkára szerdai miskolci sajtótájékoztatóján.

Továbbra is vörös színű a Sajó vize. A Markíza riportjából az derül ki, hogy nem elégségesek az állam által elrendelt intézkedések.
Elkezdődött a halak újratelepítése a Sajóba. A bányavíz befolyása feletti szakaszon tízezer 8 cm-es sebes pisztrángot és ötezer 12 cm-es pénzes pért telepítettek rozsnyói horgászok.
„Melyek azok a közösségek, amelyek fokozottan kitettek ezeknek a kulturális és szociális romlási folyamatoknak? A szórványban élő magyar közösségek. … Ha van még bármiféle szükség kisebbségpolitikára, etnikai érdekképviseletre, akkor az csak ökopolitikai felelősségvállalással elképzelhető” – Parászka Boróka véleménycikke.
„Sokat emlegetik a Kárpát-medencét mint a nemzeti összetartozás terét, de ugyanennek a térnek a folyói állandó rombolásnak, szennyezésnek vannak kitéve. A Sajó csak egy újabb állomása egy régóta tartó, beláthatóan végzetes folyamatnak” – írja Parászka Boróka az etnopolitika és a környezetvédelem kapcsalatáról.
Van élet a Sajó folyóban – tájékoztatott a környezetvédelmi minisztérium sajtóosztálya. A vízi növényzetet nem károsította jelentősebb mértékben a szideritbányából kiömlő, szennyezett víz. Emellett néhány halfaj egyedei is visszatértek a Sajóba.

Biztonságosak a Sajó környékén található kutak, állapította meg a rozsnyói Regionális Közegészségügyi Hivatal, miután július 26-án mintát vett a környező kutak vizéből.

A korábbi mérésekhez képest 96 százalékkal csökkent, így a megengedett határérték alá esett a Sajó vizének vastartalma a folyó szlovákiai szakaszán. Erről a gazdasági minisztérium tájékoztatta a TASR-t.

A szennyezett Sajó körüli kutakból vett mintákban az arzén mennyisége nem haladta meg a megengedett mennyiséget – tudatta a környezetvédelmi minisztérium.

Tárcaközi válságstáb foglalkozik majd a Sajó ügyével. A csoportot Ján Budaj környezetvédelmi miniszter szervezte meg, miután egyeztetett Roman Mikulec belügyminiszterrel (mindketten OĽaNO).

A kormány rendkívüli helyzetet hirdetett ki a Sajón, melyet február óta szennyez a bányavíz. A rendkívüli helyzet a Rozsnyói, Nagyrőcei és Rimaszombati járásokat érinti.
A Sajó ökológiai katasztrófája egyik felelős miniszternek sem ért meg egy látogatást. Sőt, Eduard Heger miniszterelnök sem állt meg mellette a gömöri látogatása során – írta közleményében Michal Wiezik, a PS európai parlamenti képviselője.

A Sajó egy halott folyó, ez szó szerint megöli Gömör potenciálját a természeti szépségek és a turisztikai lehetőségek tekintetében – mondta Zuzana Čaputová Alsósajóban. Hozzátette: a folyó vizében egyetlen élőlény sem tudott életben maradni.