
Schengeni övezet
Cikkek

Percről percre
A német rendőrszakszervezetek a határellenőrzések újbóli bevezetését sürgetik a migráció erősödése miatt. Csak az év első három hónapjában mintegy 20 ezer ember lépett be engedély nélkül az országba, 6700-zal több, mint tavaly.
Horvátország kilenc nemzetközi repülőtere kezdte meg a schengeni vívmányok teljes körű alkalmazását, a schengeni övezeten belüli járatok nem tartoznak többé határellenőrzés alá.
Magyarország szigorította a területére való bejutást Ukrajna felől. A háború kitörése után Ukrajnába érkezett nem ukrán állampolgárok csak akkor léphetik át az ukrán-magyar határt, ha érvényes okmányokkal rendelkeznek a schengeni-övezetbe való belépéshez.
Csehország továbbra is erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy Románia és Bulgária csatlakozzon a schengeni övezethez, közölte Vít Rakušan cseh belügyminiszter, aki Horvátország csatlakozására a cseh elnökség sikereként tekint. (čtk)
Horvátország csatlakozása az eurózónához és belépése a Schengen-övezetbe az ország kemény munkájának és elkötelezettségének bizonyítéka – jelentette ki Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke vasárnap a szlovén-horvát határ breganai átkelőhelyén.
Az európai energetikai ellátás szempontjából kulcsszerepe van Romániának és Bulgáriának is, mondja Parászka Boróka. „A schengeni övezet bővítése stabilizálná és erősítené ezeket az államokat. Rajtuk keresztül pedig mindazokat, akik az orosz energiaforrásoktól való függetlenedés lehetőségeit keresik” – teszi hozzá.
Bulgária és Románia elutasítása – Horvátország csatlakozásának elfogadása egy töréspont, véli Parászka Boróka, mégpedig az EU perifériájához tartozó országok között. Különösen akkor látható ez, ha figyelembe vesszük az elutasítást indokló menekültellenes érveket. „Horvátország ugyanis kiemelt csomópontja a balkáni menekültútvonalnak, míg Bulgária és Románia csak nagyon kevés menekülőnek jelentett alternatívát” – mondja a publicista.
Románia hazarendelte bécsi nagykövetét, válaszképpen arra, hogy Ausztria vétója miatt az Európai Unió bel- és igazságügyi tanácsa csütörtökön elutasította Románia csatlakozását a határellenőrzés nélküli schengeni térséghez.

Horvátország 2023 január 1-étől csatlakozik a schengeni övezethez – döntött az európai uniós tagállamok belügyminiszteri tanácsa. Ennek értelmében megszűnnek a határellenőrzések a szlovén-horvát és magyar-horvát határszakaszokon.
Ukrajnának szüksége lesz ezen a télen szövetségesei szolidaritására és támogatására, hogy tavasszal nagyobb offenzívát indíthasson, és még több területét visszafoglalhassa az oroszoktól, jelentette ki Eduard Heger (OĽaNO) miniszterelnök csütörtökön Bécsben, az Európai Néppárt (EPP) képviselőinek találkozóján.
Nem szavazza meg a schengeni övezet Romániával és Bulgáriával való bővítését Ausztria, közölte az uniós belügyminiszterek mai ülése előtt Gerhard Karner osztrák tárcavezető. (afp, tasr)
Vít Rakušan cseh belügyminiszter meg van róla győződve, hogy az EU-s miniszterek jóváhagyják Horvátország csatlakozását a schengeni övezethez. A találkozót megelőzően elmondta azt is, hogy a Romániáról és Bulgáriáról szóló vita várhatóan nehezebb lesz. (čtk)
Románia szavazást kér az Európai Unió Bel- és Igazságügyi Tanácsának csütörtöki ülésén az ország schengeni csatlakozása ügyében, annak ellenére, hogy Ausztria a migrációs válságra hivatkozva jelezte, nem támogatja Bulgária és Románia felvételét a határellenőrzés nélküli övezetbe, jelentette be szerdán a román miniszterelnök.
A holland kormány miniszterei pénteki tanácskozásukon úgy döntöttek, hogy támogatni fogják Románia és Horvátország csatlakozását az Európán belül szabad mozgást biztosító schengeni övezethez, de Bulgáriáét elutasítják, idézte Eric van der Burg igazságügyi és belbiztonsági államtitkár nyilatkozatát az NlTimes című hírportál.
A migrációs válság „drámai” szintet ütött meg Ausztriában, Bécs emiatt továbbra sem támogatja Bulgária és Románia csatlakozását az Európán belül szabad mozgást biztosító schengeni övezetbe, jelentette ki Karl Nehammer osztrák kancellár pénteken újságíróknak, beiktatásának első évfordulója alkalmából nyilatkozva.
Ausztria támogatja Horvátország schengeni tagságát, de Romániáét és Bulgáriáét nem, jelentette ki Karl Nehammer osztrák kancellárt szerdán Zágrábban Andrej Plenković horvát kormányfővel tartott közös sajtótájékoztatóján.
Ausztria a jelenlegi helyzetben ellenzi a schengeni övezet kiterjesztését, döntését azzal magyarázza, hogy nem működik a külső határok ellenőrzése. Az Európai Bizottság a héten szólított fel a schengeni övezet Bulgáriával, Romániával és Horvátországgal való kibővítésére. (dpa)