
Simon Attila
Cikkek
Percről percre
A legjobban annak örülnék, ha minél több fiatal olvasná a kiadványt – mondja Simon Attila történész, a Denník N és a Napunk kétnyelvű, ismeretterjesztő magazinjának, a Mítoszok a szlovákokról/magyarokról egyik szakkonzulense a kiadványról. A felnőttek már oly mértékben rabjai saját prekoncepcióiknak és előítéleteknek, hogy a valós érveknek sem hajlandóak hinni. De a fiatalok nyitottak, csak megfelelően kell hozzájuk szólni – magyarázza Simon.
Ki volt előbb a Kárpát-medencében? Tényleg ezer évig elnyomták a magyarok a szlovákokat? Kassa mindig is szlovák város volt? Kérdések, amelyek a legjobb magyar–szlovák barátságokat is képesek megosztani és a legkellemesebb céges bulikat és baráti beszélgetéseket is megmérgezni. Megjelent a Napunk és a Denník N mítoszromboló magazinja.
A szlovákiai kisebbségek azt követelik, hogy az állam biztosítsa a kisebbségek és mindenki más biztonságát. „Hisszük, hogy a szlovák társadalom határozottan elítéli ezt a gyűlöletes tettet, hogy soha többé ne fordulhasson elő hasonló” – áll a közleményben, amelyet többet között Németh Ilona és Simon Attila is aláírt.
Roman Holec meggyőződése, hogy Közép-Európában nem lehet úgy alkalmazni az önrendelkezés elvét, hogy minden kisebbség vagy etnikum elégedett legyen. Ez pedig ma, a globalizációs folyamatok és a határok elmosódása következtében még inkább így van. Mindez a szlovák történész Trianon-könyvének bemutatóján hangzott el.
„El kell ismerni a magyar politika hibáit, melyek miatt 1920-ra nem maradt egyetlen olyan szlovák réteg sem, amely kiállt volna a régi Magyarország mellett” – jegyezte meg Simon Attila történész Roman Holec Trianon-könyvének bemutatóján, hozzátéve: Magyarország elidegenítette magát a nem magyar nemzetiségektől.

A szlovák közönséget leginkább a magyarok által elkövetett sérelmek érdeklik, a magyarokat viszont az, hogy milyen igazságtalanságokat követtek el a csehek és a szlovákok a magyarok kárára – hangzott el Roman Holec Trianon-könyvének bemutatóján a budapesti könyvfesztiválon.
Észak-Magyarország Csehszlovákia által történő megszállása sokkal összetettebb folyamat volt annál, amit eddig elképzeltünk, és Budapest és Prága akarata mellett nagyon fontos szerepet játszottak a helyi erőközpontok is, amelyeknek a változásokhoz való hozzáállása gyakran alakította az eseményeket. Simon Attila történész új szempontok szerint mutatja be Trianon ismeretlen történetét.