
Szankciók
Percről percre
Oroszország felvette Magyarországot a barátságtalan országok listájára, amelyen tavaly nyár óta Szlovákia is szerepel. Noha a magyar kormány pragmatikus álláspontot képvisel a háború kérdését illetően, és nem enged a NATO és az EU nyomásának, Magyarország mégis aláírta az Oroszország ellen bevezetett szankciókat, indokolta a lépést Jevgenyij Staniszlavov, Oroszország budapesti nagykövete.
Svájc az Európai Unió csomagjával összhangban bővítette az Oroszország ellen bevezetett szankciókat. A csomag egyebek mellett tartalmazza, hogy orosz állampolgár nem tölthet be vezető pozíciót az adott ország kritikus infrastruktúrával foglalkozó vállalataiban, emellett a gazdasági szempontból fontos áru behozatalára vonatkozó szigorítást is. (censor)
Vlagyimir Putyin először ismerte el, hogy a nyugati szankciók negatívan érinthetik az orosz gazdaságot – jelentette a Kommerszant című napilap. Putyin az elmúlt hónapokban azt hangsúlyozta, hogy Oroszország sikeresen ellenáll a szankcióknak.
Az új uniós szankciós csomag a következő két hónapban kerülhet elfogadásra – közölte Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök. Hozzátette: annak ellenére kell ezt meglépni, hogy egyes országok „fáradtsággal” küzdenek. (kyiv independent)
Az Egyesült Államok újabb szankciókat szabott ki Belaruszra, köztük több állami tisztségviselőre, vállalatra és Aljakszandr Lukasenka belarusz vezető elnöki repülőgépére is.
A Nemzetközi Beruházási Bank megállapodna az európai hatóságokkal arról, hogy visszakapja az Euroclear által a szankciók miatt lefagyasztott a pénzét. Elliott Auckland pénzügyi igazgató javaslata szerint cserébe kizárólag az európai befektetőik kifizetésére használna fel a visszakapott összeget. Ezt követően az IIB elhagyná az EU-t. A terv végrehajtásában Magyarország közvetítőként járna el, és „jó pontokat szerezhetne a Nyugatnál”.
A kiszivárgott dokumentumok szerint a Nemzetközi Beruházási Bank vezetésében felmerült, hogy megkérjék Magyarországot, nyújtson be egy semlegesebb nyelvezetű határozati javaslatot, miután a bankból kilépő országok megpróbáltak elfogadtatni egy határozatot arról, hogy a bank szigorúan be fogja tartani az EU-s és más nemzetközi szankciókat Oroszországgal és Belarusszal szemben.
Denisz Smihal köszönetet mondott Kanadának, amiért az betiltotta az orosz alumínium- és acéltermékek importját. Az ukrán miniszterelnök emellett sürgette a világ országait, hogy cselekedjenek hasonlóan. (guardian)
Február eleje óta az orosz olajból finomított termékekkel sem kereskedhetnek egymás között az EU tagországai. A Slovnaft termelésének jelentős része megy exportra. Nem orosz olaj jelenleg egyetlen útvonalon érkezik Szlovákiába: a Horvátországból Magyarországon át az Adria vezetéken keresztül. Horvátországnak azonban feszült a viszonya a Mollal – és emiatt a Slovnaft nehéz helyzetben van.

Magyarországon a Molt 90 százalékos különadóval sújtja az állam, a cég azonban a magyar államot nem perli emiatt. Erre magyarázat lehet, hogy a Mol szorosan összefonódott a jelenlegi vezetéssel, de más oka is van annak, hogy a Slovnaft 55 százalékos különadója jobban fáj a cégcsoportnak, mint a magyarországi 90 százalékos különadó, írja Renczes Ágoston.
Az Egyesült Államokban őrizetbe vettek két férfit, mert illegálisan exportáltak technológiát Oroszországba, megkerülve a Moszkvára az ukrajnai támadást követően bevezetett kiviteli törvényeket – közölték a helyi hatóságok csütörtökön.
Az EU jóváhagyta az Oroszország elleni tizedik szankciócsomagot – közölte az Európai Unió Tanácsának svéd soros elnöksége.
Az amerikai kormányzat újabb szankciókat jelentett be orosz érdekeltségek ellen. Az újabb büntetőintézkedések egyebek között az orosz hadi-, energia-, atomenergia- és acélipart, valamint a pénzügyi rendszert érintik.
Nem jutottak megállapodásra az Oroszország elleni új szankciókról szerdán az Európai Unió tagállamai, ezért további tárgyalásokat terveznek, hogy a csomag péntekre, Moszkva ukrajnai inváziójának egyéves évfordulójára elkészüljön, közölték uniós diplomaták.
Orbán Viktor ismét azzal fenyegetőzik, hogy megvétózza az Oroszországot sújtó uniós szankciók meghosszabbítását, mert négy személyt szeretne levetetni a szankcionáltak listájáról – írja a Politico szerda reggeli hírlevele három diplomatára hivatkozva.

Andrej Danko szerint egy szlovák Fideszre lenne szüksége Szlovákiának. Az SNS elnöke az MTI-nek adott nyilatkozatában arról is beszélt, hogy a választások előtt egyelőre a Smerrel és a Hlas-szal készülnek egyeztetni, de nyitottak a magyar nemzetiségi képviselet irányába is.
Tavaly 25,1 százalékkal, 184,4 milliárd köbméterre csökkent Oroszország gázexportja az Északi Áramlat vezetékek ellen elkövetett szabotázs és az európai kereslet visszaesése folytán – tájékoztatott az orosz vezetés.
Magyarországon háromnapos stratégiai kormányülés kezdődött Orbán Viktor vezetésével hétfő reggel a sopronbánfalvi kolostorban, az első téma a hajnali törökországi földrengés volt – tájékoztatta az MTI-t a miniszterelnök sajtófőnöke.
Életbe lépett az orosz olajtermékekre, például a gázolaj behozatalára vonatkozó embargó az Európai Unióban. A G7-országokkal összehangolt uniós intézkedés célja, hogy gyengítse az orosz gazdaságot, és ezzel Moszkva képességét arra, hogy fegyverkezzen az Ukrajna ellen folytatott háborúban. (le monde)
Az EU tagállamai nagyköveti szinten megállapodásra jutottak az orosz finomított kőolajtermékek árplafonjáról – közölte az EU svéd elnöksége a Twitteren. A megállapodást még jóvá kell hagynia az Európai Unió Tanácsának is.