
Titkosszolgálat
Percről percre
Putyin gondolkodásmódja a 19. vagy 18. század szintjén ragadt, állítja Andrej Szoldatov, ami abban nyilvánul meg, hogy az orosz elnök szerint az emberek és a társadalom, amelynek élén áll, teljesen jelentéktelenek. „Partnereiként csak a vezetőket ismeri el” – mondja az orosz biztonsági rendszerre szakosodott szakértő. „Nem ismeri el a polgári társadalom feladatát, és ezzel nincs egyedül Oroszországban. Ez egy örökös orosz probléma” – teszi hozzá.
A Kreml hamisítja a fotókat, amiken Putyint átlagemberek, munkások, mezőgazdászok vagy katonák veszik körül, állítja Andrej Szoldatov. Az orosz biztonsági rendszerre szakosodott szakértő szerint az orosz elnök szocsi rezidenciáján ott van a tökéletes hasonmása a kremli irodájának. „Putyint elfogta az üldözési mánia és mindent titkol. Állandóan” – teszi hozzá.
A Pozsonyi I. Járásbíróság felmentette Pavel Brychtát, a katonai hírszerzés volt igazgatóját. Brychta és a szintén felmentett négy társa ellen a 2011-es lehallgatási botrány ügyében zajlott eljárás. A döntés egyelőre nem jogerős, az ügyészség fellebbezett.
A Szlovák Információs Szolgálat már másfél éve hátráltatja olyan bűncselekmények kivizsgálását, melyeknek szálai a legmagasabb politikai és vállalkozói körökbe vezetnek, jelentette ki Daniel Lipšic különleges ügyész a parlamentben a Különleges Ügyészi Hivatal tevékenységéről szóló éves jelentés vitájában.
Lemondott a görög hírszerző szolgálat igazgatója, Panagiotisz Kontoleon és a miniszterelnök hivatalának főtitkára, Grigorisz Dimitriadisz, miután felmerült a gyanú, hogy kémszoftverrel törvénytelenül hallgattak le egy újságírót és egy ellenzéki párt vezetőjét.
Jakub Janda, a cseh European Values Center for Security Policy think tank igazgatója azt állítja, hogy a külföldi pilóták dezertálásra való csábítása és a fegyverrendszereik átadására irányuló törekvések „a lélektani hadviselés hagyományos taktikája, amelyet a hidegháború idején is alkalmaztak. Nem lepne meg, ha valóban erről lenne szó ebben az esetben is” – mondta Janda, ám hangsúlyozta, hogy információk hiányában lehetetlen érdemben hozzászólni az FSZB állításaihoz.
Ez minden idők egyik legőrültebb kémelhárító-elhárító művelete, írta Christo Grozev az ukrán és orosz műveletisek bevetéséről. Az ukrán ügynök egymillió eurót kínál fel az orosz pilótának. Cserébe az orosz légierő egyik gépét kéri. „Egy másik milláról is megegyezhetünk” – mondja neki abban a videóban, amelyet hétfő reggel adott le az orosz közmédia.

Vádat emeltek Vladimír Pčolinský, a szlovák titkosszolgálat (SIS) volt igazgatója ellen korrupciós bűncselekmények, hivatali hatáskörrel való visszaélés és bizalmas információk veszélyeztetése ügyében. 5-től 12 évig terjedő szabadságvesztés fenyegeti őt.