
Tüntetés
Percről percre
Franciaországban kilencedik alkalommal tiltakoztak több százezren utcai felvonulásokkal és sztrájkokkal a kormány nyugdíjreformja ellen csütörtökön. A szakszervezetek által szervezett békés felvonulásokat több nagyvárosban anarchista tüntetők zavarták meg, Párizsban mintegy ezer rendbontó kirakatokat tört be, megtámadtak egy gyorséttermet és összetűztek a rendőrökkel.

Magasabb bérekért tüntetnek a pozsonyi Slovnaft alkalmazottai, a demonstrációra nagyjából 200 ember érkezett. A gyár vezetősége szerint a vállalat 10 százalékos emelést ajánl, a szakszervezetek azonban 18 százalékos emelést követelnek. A vállalatot aggasztja, hogy a szakszervezetek követelései még az inflációt is meghaladják.
Franciaországban folytatódnak a tervezett nyugdíjreform elleni tüntetések. A francia média szerint ma békésen zajlott a demonstráció. A hatóságok elővigyázatosságból betiltották a tüntetéseket a parlament épülete körül.
Öt horvát orvosi ernyőszervezet nagyszabású tüntetést szervezett szombaton SOS az egészségügyért mottóval Zágrábban, hogy kifejezzék elégedetlenségüket státuszukkal, fizetésükkel és az egészségügyi rendszer általános helyzetével szemben.
A francia rendőrség mintegy száz embert vett őrizetbe a pénteki tüntetések során. Több francia városban, köztük Párizsban és Lyonban is demonstrációk zajlottak a tervezett nyugdíjreform ellen, amely egyebek mellett magasabb nyugdíjkorhatárt iktatna törvénybe. A tüntetéshullám várhatóan a hétvégén is folytatódik. (le monde)

A francia hatóságok csütörtök este 217 embert vettek őrizetbe Párizsban a nyugdíjreform elleni tüntetésen – közölte a France Info műsorszolgáltató rendőrségi forrásokra hivatkozva.
Ismét több ezren tüntettek Görögország-szerte a nemrégiben bekövetkezett vonatbaleset miatt, amelyben több tucat ember vesztette életét. A hatóságok szerint Athénban több mint 8000 ember vonult utcára, Szalonikiben nagyjából ötezren.
Több ezer ember tüntetett szombat este a dél-olaszországi Calabria régióban azt követően, hogy közel két héttel ezelőtt több tucat bevándorló vesztette életét egy hajókatasztrófában.
A grúziai ellenzék folytatja a kormányellenes tüntetéseket annak ellenére, hogy a kormányzó Grúz Álom párt ígéretet tett a „külföldi ügynökökről” szóló vitatott törvényjavaslat visszavonására. A törvény többnapos tüntetéshullámot váltott ki Tbilisziben. (tasr)
Az athéni rendőrség könnygázt vetett be a tüntetők ellen, akik kövekkel és Molotov-koktélokkal támadtak a hatóságokra. Görögországban nagyjából 50 ezer ember demonstrál, a megmozdulások kiváltó oka a múlt heti vonatbaleset, amelyben több tucat ember vesztette életét. (afp)
Tel Avivban, a helyi média jelentése szerint 160 ezer ember vonult utcára, hogy az igazságügyi reform ellen tüntessen, Izrael más helyszínein további tízezrek demonstráltak. A rendőrség három embert vett őrizetbe, amikor több százan igyekeztek megállítani a forgalmat az Ayalon-völgyben található autópályán.
Azonnali, inflációkövető, január 1-ig visszamenőleges béremelést követelt szombati demonstrációján Budapesten két postai érdekképviselet, majd petíciót juttattak el a Gazdaságfejlesztési Minisztériumhoz.

A pénteki pozsonyi „békementen” mintegy ötezren vettek részt. A Denník N helyszíni tudósításából az is kiderül, hogy a megmozdulást sikeresen hekkelte meg Filipp Szedov orosz békepárti aktivista.
Az úgynevezett pozsonyi „békemenet” a Hviezdoslav téren, az amerikai nagykövetség előtt folytatódik. A tiltakozó tömeg azt skandálja, hogy „Amerika, menj haza!”. Becslések szerint mintegy 5 ezer tüntető van jelen. (dennikn)

Úgynevezett „békemenet” vette kezdetét Pozsonyban, az Elnöki Palota előtt. A néhány száz fős megmozdulást a Zem a Vek-főszerkesztő Tibor Rostas egykori munkatársai szervezik. Az eseményt több tucatnyi rendőr és egy konfliktuskezelő csoport felügyeli.

Demonstrációkat váltott ki szerda este Görögországban az a keddi vonatszerencsétlenség, amelyben legkevesebb 42 ember vesztette életét. A vasúti dolgozók mára 24 órás sztrájkot hirdettek. A tüntetők a kormányt bírálták a vasúti infrastruktúra rossz állapota miatt, az ugyanis szerintük hozzájárult a baleset bekövetkezéséhez.
Emberi jogi és környezetvédelmi aktivisták blokád alá vonták hétfőn a norvég energiaügyi minisztérium épületét, tiltakozásul a számi (lapp) őslakos kisebbség lakta területen épült szélturbinák ellen.

„Vegyük már végre észre, hogy Oroszország a békéért háborúzik” – hangzott el Komáromban a „béketüntetésen”, melyet országszerte több szlovákiai városban is megrendeztek az elmúlt hetekben oroszpárti aktivisták.
Két órán belül két külön világ mutatkozott meg kedden Rimaszombatban. 17:00-tól egyfajta „békemenetet” tartottak a város Fő terén, ahol a résztvevők a békéért, a háború ellen tüntettek. A másik inkább egy csendes gyertyagyújtás az öt éve meggyilkolt Ján Kuciak és a menyasszonya, Martina Kušnírová emlékére, ugyanott, 19:00-tól, írja Hegedűs Norbert a két eseményről.
„Most túl sok düh van az emberekben” – véli Jakub Kratochvíl, a Tisztességes Szlovákiáért tüntetéseinek egyik szervezője. A 2018-as eseményekhez képest szerinte az a különbség, hogy a kormány alkalmatlanságáról most nyíltan beszélnek. „Azelőtt olyan politikusaink voltak, akik csendben korrumpálódtak” – mondja, majd a jelenről beszélve hozzáteszi: „Amikor az ember nem tudja, mi lesz az otthonával, a családjával, a pénzével és az energiaárakkal, akkor természetesen sokkal idegesebb”.