Kultúra

Minúta po minúte

Vo veku nedožitých 96 rokov zomrel vo štvrtok 20. apríla etnograf a publicista Ján Olejník. Posledná rozlúčka bude 2. mája v Novom Smokovci. (tasr)

Ktoré historické filmy sú najlepšie? Archeológ, egyptologička, historik novoveku, spisovateľ historických románov a vojenský historik vybrali napríklad filmy Kráľovstvo nebeské, Kleopatra či Kladivo na čarodejnice. (historyweb.sk)

Víkendová predpoveď počasia: Nie je to typické aprílové počasie, keď treba čiapku, zimný kabát a pomaly aj rukavice. Veď je pomerne chladno (najviac 15 stupňov) a občas silno fúka ako v diele Veterná Bratislava od Ľudovíta Fullu. Pohľad na kalendár dáva aspoň nádej, že jar sa čoskoro vráti.

Ľudovít Fulla: Veterná Bratislava. Zdroj – SGB

Presne pred 50 rokmi The Beatles dokončili nahrávanie albumu Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band, ktorý sa stal prelomovým nielen pre skupinu, ale aj pre celú hudobnú scénu. Fanúšikovia sú najviac zvedaví na nové mixy piesní, ktoré vyjdú o mesiac.

Cenu Miguela de Cervantesa, ktorá je najprestížnejším literárnym ocenením v španielsky hovoriacom svete, dostal španielsky spisovateľ Eduardo Mendoza. 74-ročný rodák z Barcelony sa preslávil ako autor úspešných detektívnych románov, majster paródie, humorista, ale aj vážny politický komentátor a odporca katalánskeho separatizmu. (efe, čtk)

Autorskými čítaniami finalistov Juraja Bindzára a Zuzany Cigánovej dnes o 18.00 h v bratislavskom Café Berlinka SNG štartuje festival Anasoft litera. Súčasťou večera je aj koncertné poňatie albumu Tribute to Ján Cikker.

Knihy môžu  „zásadne pomôcť pochopiť svet, lepšie vyhodnocovať informácie a (ne)fakty, lepšie kriticky myslieť,“ tvrdí kníhkupectvo Martinus. Preto dnes ponúka v rámci akcie Čítanie s porozumením knihu Timothyho Snydera O tyranii za polovičnú cenu.

Prémiový článok e-mailom
raz týždenne zadarmo!

Už viac ako 82831 z vás dostáva správy e-mailom