Kultúra

Minúta po minúte

Víkendová predpoveď počasia: September sa lúči dažďom a výrazným ochladením, keď teplota klesne aj o 10 stupňov. Na hrebeňoch Tatier zasneží a v kotlinách sa môže objaviť prízemný mráz.

Edmund Gwerk: Koniec septembra. Zdroj – SNG/Web umenia

Video: Otvárací koncert festivalu Konvergencie 2018, ktorého súčasťou sú aj premiéry skladieb Mariána Vargu a Vladimíra Godára. Spieva Iva Bittová, hrajú Jozef Lupták, Vladislav Šarišský, Konvergencie Quartet a ďalší.

V sobotu 29. septembra odhalia Dežovi Ursinymu pamätník v bratislavskej Dúbravke. Dokončuje ho sochárka Mira Podmanická. „Pamätník je z nehrdzavejúcej ocele a ocele, ktorá bude cielene hrdzavieť, aby to prechádzalo určitým procesom. Je vysoký vyše dvoch metrov a váži okolo pol tony. Je to moje najväčšie sochárske dielo,“ povedala. (tasr)

Hlavné ocenenie na filmovom festivale v Toronte – cenu publika – si odniesol film Green Book amerického režiséra Petera Farrellyho. Road movie o taliansko-americkom vyhadzovačovi, ktorý v 60. rokoch ako šofér sprevádza afroamerického pianistu na turné po juhu USA, sa tak podľa agentúry AFP zaradil medzi kandidátov na Oscara. (čtk)

Víkendová predpoveď počasia: Slnko strieda dážď, a kým vyschnú chodníky, zaprší zas. Pod zamračenou oblohou však bude pomerne teplo – 27 stupňov na juhu a maximálne 20 na severe.

Vojtech Kalna: Jeseň. Zdroj – VSG/Web umenia