Singapurský parlament zrušil zákon, ktorý označoval sex medzi mužmi za trestný čin. Diskriminačný zákon z koloniálneho obdobia, ktorého porušenie mohlo viesť k dvojročnému väzeniu, v krajine už dlhšiu dobu neuplatňovali. (bloomberg)

NDS podpísala s poľskou firmou Budimex zmluvu na výstavbu chýbajúcej križovatky bratislavského obchvatu s diaľnicou D1. Cena je zhruba 110 miliónov eur, stavbu zaplatí štát. O zákazku sa uchádzali aj rakúske firmy Strabag a Porr a Váhostav.

Ak by súd nerozhodol v prípade Jána Kaľavského, že bude konať ako proti ušlému, proces s ním by sa vlastne nikdy nezačal, reagoval prokurátor Ladislav Masár na rozhodnutie sudcu Miroslava Mazúcha.

Až dnes vyšla v zbierke zákonov novela, ktorá umožní niektorým bytovkám s kotolňami získavať energie za regulované ceny. Je to veľmi tesný termín, pretože musia nové zmluvy s dodávateľom uzatvoriť do konca novembra, teda najneskôr v stredu.

Čo sú to vôbec za reči, že za vojnu na Ukrajine môžu Američania, pýta sa violončelista Jozef Lupták. „Čo sú to za reči, že za niečo môžu Rómovia, Židia, imigranti? Fakt sme dodnes nepochopili, že to, ako sa nám tu dnes žije, si môžeme my sami? Ešte ani ten Matovič nie je vinný za naše životy. Nemôže byť vinný, veď si ho istá časť ľudí zvolila. V slobodných a demokratických voľbách.“

Jozef Lupták, violončelista a zakladateľ festivalu komornej hudby Konvergencie. Foto N - Vladimír Šimíček

Advokátka Eva Mišíková je so svojím klientom Jánom Kaľavským v kontakte len prostredníctvom právneho zástupcu, ktorého má v Bosne a Hercegovine. Po dnešnom neúspešnom otvorení hlavného pojednávania povedala, že s rozhodnutím sudcu Miroslava Mazúcha odročiť konanie až na marec je spokojná.

Vedci zisťovali, či bude človek žiť dlhšie, ak nájde zmysel života. Štúdiu tímu z Bostonskej univerzity zverejnili tento mesiac a prináša výsledky skúmania súvislostí medzi zmyslom pre účel a úmrtnosťou zo všetkých príčin.

Olena Zelenská vyzvala Britov, aby ani počas Vianoc nezabúdali na utrpenie Ukrajincov. Dodala, že aj Ukrajinci sú už z vojny unavení, nemajú však na výber. Ukrajinská prvá dáma sa počas návštevy Británie poďakovala za podporu vo vojne, dnes sa prihovorí aj k členom oboch komôr parlamentu.

Rusko sa dopustilo medzinárodného zločinu nielen napadnutím Ukrajiny, ale aj tým, akým spôsobom vojnu vedie, povedal nemecký minister spravodlivosti. Ruskú taktiku, ktorá je zameraná proti civilistom a civilnej infraštruktúre, Marco Buschmann nazval zločinnou.

Čo hovoria ambície Lucie Ďuriš Nicholsonovej o našej politickej scéne, vysvetľuje Boris Zala. „Stranícke vzdelávanie sme odmietli, však to robili komunisti! Lenže problém nebol v tom, že to robili komunisti, ale v tom, že to nemohli robiť iní.“

Samsung druhý raz v tomto roku znížil produkciu smartfónov vo Vietname, prispôsobuje sa slabnúcemu dopytu. Juhokórejská firma vyrába polovicu svojich mobilov vo Vietname, kde ich export zaberá takmer pätinu celkového vývozu.

Kto nechce, aby mu telefonovali firmy s marketingovými ponukami, môže to obmedziť registráciou do nového zoznamu. „Na webovej adrese nevyziadanevolania.sk zaregistruje svoje telefónne číslo,“ upozorňuje telekomunikačný regulačný úrad.

Šéf Európskej rady Charles Michel je kritizovaný za návštevu Pekingu, na ktorú odlieta v čase, keď Čínu zasiahla vlna protestov. Diplomati a ďalší činitelia v Bruseli dávajú najavo, že by mal zvážiť zrušenie cesty alebo ju aspoň využiť na kritiku čínskej vlády. Vo štvrtok sa má stretnúť aj s prezidentom Si Ťin-pchingom. (čtk, politico)

Ak štát nezasiahne, cena tepla pre obyvateľov Nových Zámkov stúpne podľa tamojšieho dodávateľa 2,4-násobne. Na domácnosť by to podľa firmy Bytkomfort vychádzalo zhruba o 96 eur mesačne navyše.

Tretím viceprimátorom Bratislavy bude Jakub Mrva, do funkcie by mal nastúpiť koncom roka. Vo funkcii viceprimátoriek zostávajú aj v novom volebnom období Tatiana Kratochvílová ako prvá zástupkyňa primátora a Lenka Plavuchová Antalová. (tasr)

Mattia Binotto odstúpil z funkcie šéfa tímu F1 Ferrari. Dôvodom je, že monoposty talianskej stajne v ročníku 2022 nedokázali konkurovať Red Bullu.

Stretnutie Putina s ruskými matkami pripomínalo stretnutia Gustáva Husáka so zaslúžilými súdružkami alebo falošné stretnutia smerákov so seniorkami na MDŽ. „Ženy a organizácie, ktoré vojnu otvorene kritizujú alebo hovoria o zlyhaniach a riskujú represie, k Putinovi nepozvali. Iste by neboli také pokorné a chápavé ako matky, ktoré sa k nemu dostali,“ komentuje Jana Shemesh.

Nemecko sa dohodlo s Katarom na dodávkach dvoch miliónov ton LNG ročne, a to najmenej na 15 rokov od roku 2026. Katar je jedným z najväčších exportérov skvapalneného plynu, zatiaľ ho vyváža najmä do Ázie.

.pod lampou s Romanom Samotným: Ako vražda v Teplárni zmenila jeho pohľad na Slovensko? A čo môže urobiť väčšina, aby sa tu menšiny vrátane LGBT+ cítili doma?

Pojednávanie s expolicajtom Jánom Kaľavským bude pokračovať až v marci na budúci rok. Dovtedy chce sudca Miroslav Mazúch zrealizovať telemost, cez ktorý by mal Kaľavský z Bosny a Hercegoviny vypovedať. Telemost chce zabezpečiť napriek tomu, že proces s Kaľavským bude ako proti ušlému.

Lekárske odbory upozorňujú, že výpovede lekárov nadobudnú platnosť, ak sa ich požiadavky nezrealizujú do konca novembra. Podpredseda LOZ Miroslav Mendel tak reagoval na prerušenie zdravotníckeho výboru, kde mal minister Lengvarský požiadavky predstaviť. (tasr)

V Kyjive osadia počas sviatkov vianočné stromčeky, budú však bez dekorácií a osvetlenia, aby nespotrebovávali elektrinu. „Nikto nám nezruší Nový rok ani Vianoce. Atmosféra Nového roka by tu mala byť,“ povedal starosta Vitalij Kličko s tým, že Ukrajinci nedovolia Putinovi, aby im ukradol Vianoce.

Ruský exminister financií Alexej Kudrin končí na čele ruskej Účtovnej komory, sústredí sa na projekty v súkromnej sfére. Kudrin mal počas dlhoročného pôsobenia vo verejnom sektore blízko k prezidentovi Vladimirovi Putinovi.

Vo funkcii riaditeľa koalície Matoviča strieda Kollár, píše Marián Leško. „Nový modus vivendi (predseda OĽaNO mieni, šéf Sme rodina mení) môže mať už o niekoľko týždňov svoje pokračovanie.“

Súd s obžalovaným Jánom Kaľavským bude pokračovať, aj keď expolicajt nie je na pojednávaní, keďže požiadal o azyl v Bosne a Hercegovine. Sudca Miroslav Mazúch oznámil, že s Kaľavským budú zaobchádzať ako s ušlým, zastupovať ho bude jeho obhajkyňa Eva Mišíková. Tá avizovala, že s takýmto postupom nesúhlasí.

Banky varovali, že nový osobitný odvod „výrazne obmedzí priestor na úverovanie“ ekonomiky. Opätovné zavedenie odvodu by sa mohlo dostať do novely, o ktorej plánuje parlament rokovať v stredu.

Japonskí fanúšikovia udivujú na MS v Katare, upratujú aj cudzie odpadky na štadióne. „Pre Japoncov je to normálna vec,“ hovorí Hajime Moriyasu, tréner japonského tímu, ktorý po sebe necháva čistučkú šatňu. „Keď opustíte miesto, musíte ho nechať čistejšie ako predtým.“

Japonskí fanúšikovia upratujú štadión na MS v Katare. Foto - TASR/AP

Ministri zahraničných vecí krajín NATO v Bukurešti rokujú, ako pomôcť Ukrajine počas zimy. Očakáva sa, že americký minister Blinken predstaví plán, ktorého súčasťou bude 1,1 miliardy dolárov od americkej vlády na energetické výdavky pre Ukrajinu a Moldavsko.

Medziročná inflácia v Španielsku v novembri klesla na 6,6 % z októbrových 7,3 %. Zvoľnila sa štvrtý mesiac za sebou a výraznejšie, než čakali analytici. Prispeli k tomu najmä lacnejšie energie a len mierne zvýšenie cien odevov. (bloomberg)

Intenzívny beh je najefektívnejšou prevenciou proti rakovine, tvrdí tím vedcov z Izraela na základe nového výskumu. Ten prebiehal na myšiach aj na ľuďoch a odborníci zistili, že intenzívna aeróbna aktivita znížila riziko vzniku metastatických nádorov. Pokles môže byť až o 72 percent.

Do Izraela priletela delegácia, ktorú viedol nemenovaný generál ukrajinskej armády. Podľa portálu Israel Radar budú Ukrajinci rokovať o dodávkach varovného systému pred raketovým nebezpečenstvom. Izrael si prial uchovať návštevu v tajnosti. (ukrajina online)

Populácia Maďarska do roku 2050 klesne zo súčasných 9,7 na 8,5 milióna, tvrdia maďarskí demografi. Tento trend je podľa nich nezastaviteľný a nezmení to ani prorodinná politika súčasnej vlády. Pokles môže byť aj trochu miernejší, ale aj vtedy bude žiť v Maďarsku v roku 2050 iba asi 8,8 milióna ľudí. (napunk)

Volodymyr Zelenskyj sľúbil, že vláda obnoví každý objekt, ktorý zničili ruskí okupanti. „Ukrajina nikdy nebude miestom na spustošenie. Ukrajina nikdy neprijme príkazy od ‚súdruhov‘ z Moskvy. Urobíme všetko pre to, aby sme obnovili každý objekt, každý dom, každý podnik zničený okupantmi,“ uviedol Zelenskyj.

Aerolínie easyJet za obchodný rok do septembra znížili stratu na 178 miliónov libier z 1,1 miliardy pred rokom. K zlepšeniu výsledkov prispelo zotavenie dopytu po leteckej doprave po uvoľnení prísnych opatrení proti covidu-19.

Rusko sa ohradilo voči výroku pápeža Františka, že najkrutejšími vojakmi sú Čečenci a Buriati. František pre jezuitský časopis America povedal, že dostáva veľa informácií o ich krutosti. Zároveň označil hladomor na Ukrajine za genocídu. Rusi jeho tvrdenia nazvali „zvrátenými“. (bbc)

Rafinérsky podnik PKN Orlen zvýšil kvartálny zisk medziročne o 336 % v prepočte na 2,7 miliardy eur. Firma uviedla, že k rastu zisku prispelo prevzatie menšieho poľského konkurenta Lotos.

Bývalý úradník ministerstva pôdohospodárstva z čias SNS Milan Lapšanský bude generálnym sekretárom Slovenskej spoločnosti mlynárov. Organizácia je uvedená na webe Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory ako jej člen.

Na každej piatej čerpacej stanici Molu v Maďarsku sú problémy s nedostatkom benzínu. Mol nedodáva tento týždeň pohonné hmoty stovkám nezávislých čerpacích staníc, výpadky sa teda môžu týkať asi 500 miest po celej krajine. Problémy spôsobuje údržba Dunajskej rafinérie v meste Százhalombatta a zastropovanie cien pohonných hmôt. (napunk)

Sudca Miroslav Mazúch upozornil, že nemôže konať v neprítomnosti obžalovaného expolicajta Jána Kaľavského, keďže mu hrozí trest vyšší ako 10 rokov. Pojednávať by mohol, len ak by Kaľavský súhlasil s konaním vo svojej neprítomnosti. Skôr ako sudca rozhodol, čo sa bude ďalej diať, však musel vyhlásiť technickú prestávku.

Zlatá éra britsko-čínskych vzťahov sa skončila, povedal britský premiér Rishi Sunak. Predchádzajúci prístup k Číne a blízke ekonomické väzby na ňu označil za naivné; „zbožné priania“ podľa neho musí nahradiť „robustný pragmatizmus“. (bbc)

O rozpočte a dôvere vlády by malo byť spoločné hlasovanie, píše Zsolt Simon z Maďarského fóra. „Je až smiešne, keď sa protikorupčná vláda prosíka u tých, čo uniesli krajinu, aby jej pomohli vládnuť a schváliť zákon roka.“

Začalo sa pojednávanie v kauze bývalého šéfa operatívy NAKA Jána Kaľavského. Na Špecializovaný trestný súd však neprišiel. Stále je v Bosne a Hercegovine, kde požiadal o azyl. Keďže je v azylovom procese, tak podľa svojej advokátky Evy Mišíkovej „aj keby chcel, nemôže na súdny proces prísť.“ Chce však vypovedať cez telemost.   

Nálada v slovenskej ekonomike pokračuje šiesty mesiac v poklese, je najnižšia za 20 mesiacov. Indikátor sa podľa štatistikov znížil na 87,6 bodu z októbrových 88,3 bodu. Zhoršila sa dôvera v priemysle, medzi spotrebiteľmi sa zlepšila.

Na Devínskej ceste v Bratislave horí mestský autobus, cesta je momentálne neprejazdná. Privolaní hasiči už oheň likvidujú. K požiaru došlo ráno po siedmej, vodič spozoroval, ako sa valí dym z motora. Všetci cestujúci boli evakuovaní, k žiadnym zraneniam nedošlo. (tasr)

Poľská skupina Allegro odpísala zhruba 490 miliónov eur z hodnoty firmy Mall Group, ktorá prevádzkuje e-shopy v Česku a na Slovensku. Poliaci pred rokom kupovali firmu za 975 miliónov eur. Ich rozhodnutie naznačuje, že zaplatili priveľa. (index.sme.sk)

Skladba dňa: Søren. Klávesista a skladateľ Martin Štefánik (Ľudové Mladistvá) odpremiéroval novinku svojho sólového projektu. Expresívne dielo vychádza zo skúsenosti s panickým atakom a je venované filozofovi Kierkegaardovi.

Americká kryptomenová burza Bitfront sa rozhodla skončiť. Burza, za ktorou stojí japonská spoločnosť Line, tvrdí, že to nesúvisí so súčasnými problémami kryptomenových búrz obvinených z pochybení.

Slovensko a Maďarsko rokujú o rozšírení železničnej dopravy pri Bratislave od konca budúceho roka. Jednou z možností je zaviesť priame spojenie do Győru. V súčasnosti jazdí štyri až päť vlakov denne z Petržalky do Rajky, väčšina pokračuje do Hegyeshalomu. (hnonline.sk)

Spojené štáty schválili predaj rakiet Fínsku za 323 miliónov dolárov. Podľa Pentagónu pripravovaný predaj zlepší obranné schopnosti Fínska a zároveň prospeje americkým vzťahom so severskými krajinami.

Ukrajina si prevzala od Slovenska 30 pásových transportérov BVP 1, informoval minister obrany Jaroslav Naď. Zároveň potvrdil, že prvý z 15 nemeckých tankov Leopard 2A4, ktoré dostaneme od Nemecka v rámci dohody, príde na Slovensko už v decembri.

Nové na Dennikn.sk

11:44Čo hovoria ambície Lucie Ďuriš Nicholsonovej o našej politickej scéne? 11:27Súd s Kaľavským, ktorý je ústrednou postavou vojny v polícii, trval krátko. Z Bosny žiada o telemost 11:17Po viac ako pol roku sa vrátila na hrob svojho muža, ktorého zabili Rusi. Opäť z neho utekala pred raketami 11:00Pod slnkom Jany Shemesh: Ženy, ktoré poslúžili Putinovej propagande, nemožno ľutovať 10:49Nebinárna osoba: Veľmi ma vyčerpáva každému vysvetľovať svoju identitu, preto som vytvorilo Nebinárnu príručku 10:32Vo funkcii riaditeľa koalície Matoviča strieda Kollár 09:51Nezmenili sa ani po cunami. Japonci upratujú cudzie odpadky na štadióne, je za tým jednoduché príslovie 09:24Beh ako prevencia proti rakovine? Efektívnejší liek zatiaľ nemáme, hovoria vedci z Izraela 09:18O rozpočte a dôvere vlády by malo byť spoločné hlasovanie 08:17Týždeň v zdraví: Je fajčenie pred operáciou smrteľné? Budem žiť dlhšie, ak nájdem zmysel života? 07:23Nežil ani tak dlho, aby dostal rodný list. Príbeh Serhija, jednej z najmladších obetí vojny 06:37Ekonomický newsfilter: Vláda schválila daň pre elektrárne. Zasiahnuť ich má už o dva dni, ale nedá sa vypočítať 06:00300 slov z MS: Si príliš moderný, povedal tréner Kamerunu a svoju hviezdu vyradil z tímu 00:01Za neodkúpenie štadióna žalujeme štát o 44 miliónov eur. Všetko, čo vysúdime, dám na charitu, tvrdí KmotríkVčera 20:34Newsfilter: Vláda a odbory dúfajú, že dohoda prejde skôr, než si ju každý poriadne prečítaVčera 20:2233 rokov po: Ak si vie niekto zrátať dva plus dva, nemôže byť na strane Ruska, tvrdí Jozef LuptákVčera 18:25Lekári po dohode s vládou dosiahnu výšku českých platov, sestry aj ambulancie pripomínajú, že ich sa dohoda netýkaVčera 17:04Shooty: Rozpočtová múdrosťVčera 16:58Čo spôsobí inflácia? Tri pätiny domácností sa budú mať horšie, odhaduje NBSVčera 16:53Je tu kríza diktatúrVčera 16:52Prieskum Ipsosu: SaS stratila od odchodu z vlády už viac ako tretinu voličov, odišli mladí a vzdelaníVčera 16:33Nohavica, náš vzorVčera 16:32V proeurópskosti vlády sa kopí vataVčera 16:05Bratislava by mala rásť dovnútra. Iné metropoly sú zastavanejšie a majú kvalitný život, hovorí šéf CorwinuVčera 15:45Graf dňa: Ceny nehnuteľností sú nadhodnotené, no kým majú ľudia prácu, významné zlacnenie podľa NBS neprídeVčera 15:42Medici sa pýtajú štátu, ako chce zvládnuť vyššie počty študentov, keď nestíhajú učiť ani ichVčera 15:37Ľudí nahnevali aj zábery z Kataru. Čínou otriasajú možno najväčšie protesty za 30 rokovVčera 14:46Obmedzili sme sociálne siete a úľava prišla takmer okamžite. Sme príliš citliví, ak nás ničí nenávisť na internete?Včera 14:01Líder domácej výroby plastov vlani v Hlohovci zavrel staršiu lakovňu, no teraz ju nahradí novou výrobou nárazníkovVčera 13:56Román si vydal sám a už robí dotlač. Dušo Martinčok píše o queer ľuďoch aj o senioroch