Agresívny pacient v nemocnici v českom Benešove ohrozoval zdravotníkov nožom a strelnou zbraňou, neskôr sa zabarikádoval na operačnej sále. Policajti 63-ročného muža spacifikovali taserom, nikto okrem neho neutrpel zranenia. (deník n)

Klub NHL Pittsburgh Penguins kupujú majitelia bejzbalového tímu MLB Boston Red Sox. Podľa zámorských médií má klub z Pittsburghu hodnotu 845 miliónov amerických dolárov.

Manažéri riešia po dnešnom nábehu na režim OTP s testovaním vo firmách viacero otázok a komplikácií. „Prišli sme na to, že keď vykonávame niekomu test ako právnická osoba, tak ten test sa stáva nebezpečným odpadom,“ opisuje riaditeľ a predseda predstavenstva stavebnej firmy SMS Dalibor Novotný.

Je 500-eurový kupón pre starších za očkovanie, ktorý navrhol minister Matovič, dobrý nápad? „Ja si predstavujem, že pred tým, ako to minister financií navrhol, prebehol výskum behaviorálnych ekonómov, kde na nejakej testovacej vzorke zistili, čo je optimálna odmena pre ľudí. Ak nie, je to absolútne diletantstvo,“ vraví matematik Richard Kollár.

Zaočkovať sa častejšie dali vzdelanejší, voliči koalície a liberáli, ukazujú detailné dáta prieskumu agentúry Focus pre Markízu. Zaočkovanosť voličov Hlasu, SaS a OĽaNO už prevyšuje 70 percent a v prípade PS ide dokonca o viac ako 93 %.

Štátny podnik Lesy SR sa bude snažiť zrevidovať alebo zrušiť nevýhodné prenájmy štátnych poľovných revírov. Na to, aby rozplietol sieť nájomcov blízkych Martinovi Kvietikovi, sa podnik však necíti. „Náš podnik nie je stavaný na to, aby zisťoval, kto zo štatutárov poľovných združení sa s kým pozná a s kým nie,“ hovorí šéf Lesov SR Tibor Kőszeghy.

Variant omikron sa šíri veľmi rýchlo. Podľa údajov, ktoré zaslalo slovenské ministerstvo zdravotníctva, efektívne reprodukčné číslo nového variantu v Juhoafrickej republike je odhadované na 2, kým pri variante delta na 1,48.

Z Ruska emigrovala už viac ako tretina bývalých šéfov štábov opozičného lídra Alexeja Navaľného. Niektorí ďalší majú problém vycestovať z krajiny. V politike sa naďalej angažuje už len 9 z 38 týchto koordinátorov. (kommersant, tasr)

Británia ponúkne všetkým dospelým tretiu posilňujúcu dávku vakcíny proti covidu. Krok má pomôcť v boji proti šíreniu variantu omikron. Tretia dávka je zatiaľ dostupná pre ľudí vo veku nad 40 rokov, zdravotníkov a rizikových pacientov. Podľa výboru pre vakcináciu by sa mohol znížiť aj časový odstup medzi druhou a treťou dávkou zo šiestich na tri mesiace. (reuters)

V CERN-e prvýkrát detegovali častice „duchov“, neutrína. Ešte donedávna sa vedci domnievali, že majú nulovú pokojovú hmotnosť. Zriedkavo interagujú s časticami hmoty a napríklad zemeguľou prelietavajú, ako keď horúci nôž preniká maslom. (techbox)

K plošnému zatváraniu škôl nateraz pristúpilo päť regionálnych úradov verejného zdravotníctva – ide o okresy Rožňava, Vranov nad Topľou (od pondelka), Lučenec, Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín (od utorka), Banská Bystrica a Brezno (od stredy).

Nemecká vláda navrhuje plošne obmedziť počet ľudí na veľkých športových podujatiach. Doteraz určovali počet divákov vlády spolkových krajín. „Táto nerovnosť medzi nemeckými krajinami počas pandémie je skutočne neuspokojivá,“ uviedol hovorca ministerstva vnútra Steve Alter.

EÚ zvažuje v najbližších dňoch mimoriadny videosamit, na ktorom by lídri členských krajín prebrali vývoj okolo nového variantu omikron a ďalšiu koordináciu spoločných krokov, povedal médiám vysokopostavený predstaviteľ Únie. (čtk)

Nový variant omikron je vysoko nákazlivý a vyžaduje urýchlene konať, uviedli ministri zdravotníctva zo skupiny G7 po mimoriadnej schôdzke. Zároveň ocenili príkladnú prácu Juhoafrickej republiky, ktorá dokázala variant odhaliť a upozorniť naň ostatných. (guardian)

Vo veku 57 rokov zomrel Marián Červienka, dlhoročný záchranár Horskej služby a popredný slovenský horolezec. V roku 1997 sa zúčastnil himalájskej expedície na Manaslu a v roku 1998 vystúpil na vrchol Šiša Pangma, bol tak jeden z mála Slovákov, ktorý dokázal bez kyslíka vystúpiť na osemtisícovku. (hzs, n)

V očkovacích centrách Trnavského kraja počas víkendu zaočkovali 5677 ľudí, čo je o zhruba 1500 menej než predchádzajúci víkend. Zdravotníci podali 2626 prvých dávok vakcín, 75 druhých a 2976 tretích dávok. (tasr)

Infektológ Peter Sabaka aktuálne odporúča očkovanie tehotným už aj v prvom trimestri. Tehotná žena má podľa neho také isté riziko dostať sa na pľúcnu ventiláciu ako priemerný 60-ročný muž. „Je to veľké riziko rovnako ako riziko predčasného pôrodu či iných komplikácií. Máme veľa dát o tom, že očkovanie je v tehotenstve bezpečné, nespôsobuje potraty.“

Medzi účastníčkami medzinárodnej súťaže krásy Miss Universe potvrdili prípad koronavírusovej nákazy. Nie je však jasné, či ide o variant omikron, pre ktorý Izrael minulý týždeň zavrel svoje hranice cudzincom. (ap)

České ministerstvo zdravotníctva bude podľa ministra v demisii Adama Vojtecha navrhovať povinné očkovanie proti covidu od 1. marca 2022 pre vybrané profesie a ľudí vo veku nad 60 rokov. V polovici decembra by mala končiacu vládu nahradiť nová, zložená z koalícií Spolu a PirSTAN. Jej zástupcovia povinné očkovanie, najmä pre vekové skupiny, odmietali. (deník n)

Dnes vieme, že človek nie je racionálny tvor, bohužiaľ, vraví Martin M. Šimečka v rozhovore o súčasnej kríze spoločnosti. „To, v čom sa dnes ocitáme, je súboj mýtov najrôznejšieho typu. Keď hovoríte, že niektoré fakty sú zjavné… no ony sú zjavné pre vás. Pre iných ľudí zjavné nie sú.“

Prezidenti V4 spoločne vyzvali občanov svojich krajín, aby sa dali zaočkovať proti covidu. „Je to jediná bezpečná cesta z tejto pandémie,“ uviedla prezidentka Zuzana Čaputová sa samite Vyšehradskej štvorky v Budapešti.

Petra Vlhová vynechá nasledujúce tri kolá Svetového pohára. Slovenská lyžiarka sa najbližšie predstaví v obrovskom slalome vo francúzskom stredisku Courchevel, ktorý je na programe 21. decembra.

Afganka, ktorej tvár preslávila obálka časopisu National Geographic, je opäť na úteku. Šarbat Gulaovú pred Talibanom z obáv o jej bezpečnosť evakuovali do Ríma. Všetky známe ženy sú v Afganistane teraz podľa mimovládok v ohrození.

Robert Kaliňák vypovedal v kauze Očistec podobne, ako ho vyškolili na poľovníckej chate. Tvrdil, že Ľudovít Makó sa tlačil do funkcií a odporučilo ho 5-6 ľudí. Pred policajtmi zahmlieval, aj pokiaľ išlo o jeho vzťah s Miroslavom Bödörom.

Aliancia slovenskej gastronómie nepovažuje pomoc vo forme 500-eurových poukážok za adekvátnu, nerieši podľa nej aktuálnu mimoriadne kritickú situáciu. Mnohé prevádzky s lockdownom bojujú už takmer dva mesiace a podľa aliancie mali byť dávno spustené schémy pomoci z druhej vlny, ktoré by im pomohli aspoň prežiť.

Väčšia časť oslovených ekonómov a ďalších odborníkov nie je presvedčená o správnosti dať 500-eurové poukazy seniorom za očkovanie. „Najväčší problém s týmto aj ďalšími opatreniami najmä z dielne ministra financií je, že sú založené na domnienkach a pocitoch. Nevieme, či 500 eur bude fungovať lepšie ako 100 eur a či to bude vôbec fungovať,“ povedal behaviorálny konzultant Matej Šucha.

Na dnešnej koaličnej rade sa bude podľa šéfa klubu OĽaNO Michala Šipoša hovoriť aj o zatvorení škôl. Ak sa na ňom koalícia dohodne, pôjde na vládu, ak nie, budú rozhodovať hygienici v jednotlivých okresoch.

Firmy zatiaľ neevidujú väčšie problémy pri testovaní zamestnancov, tvrdí Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení. Výzvou bude zabezpečiť dostatok testov. Zamestnávatelia za absolútne neprijateľné označujú, že sa dôležité usmernenia dozvedajú na poslednú chvíľu.

Najčítanejšie teraz

Primár ARO z Košíc: Som znechutený a demotivovaný. Empatiu a súcit už veľmi nemámFoto - archív Jána MichlíkaTehotná primárka: Keď máte pacientov ročník 1990 a 1940 a jeden voľný stroj, selekcia tam jeFoto - archív Ľudmila Babejová LinekováHygienikom sa prihlásilo 70 ľudí po návrate z rizikových oblastí. Omikron už môže byť na SlovenskuFoto N - Tomáš BenedikovičKošický kraj kúpil dvojnásobne predražené teplomery, dodal ich známy župana TrnkuKošický kraj pod vedením Rastislava Trnku nakúpil teplomery oproti Banskobystrickému a Nitrianskemu kraju oveľa drahšie. Foto N - Peter Lázár, TASSROnkologická pacientka o sklamaní z lekárov: Ani nepoznali diagnózu a už mi núkali paliatívny tímHana Ulmanová. Foto – Deník N/Ludvík HradilekLekári odpovedali na otázky čitateľov: Majú sa očkovať tehotné? Čo ak mi lekár očkovanie neodporučí? Dať si tretiu dávku po covide?Týždňový newsfilter: Nahrávky z chaty Ficovi neublížili, Smer je stále druhýFoto N - Tomáš BenedikovičLegenda pražskej „mordpartie“ Jan Štoček: Sériový vrah Roubal tvrdil, že kto iného usmrtí, nezhreší, ale bude blahoslavenýJan Štoček. Foto - záber z dokumentu Českej televízie Legendy kriminalistikyMartin M. Šimečka o kríze a covide: Dnes vieme, že človek nie je racionálny tvor, bohužiaľFoto N - Tomáš BenedikovičVlhová prvýkrát viditeľne zaváhala. Ukázala, akou veľkou pretekárkou je, chválila ju expertkaFoto – APAdmini Zomri: Je nám trápne, keď nám stačí len zdieľať správy z Minúty po minúteAdmini Zomri poskytli Deníku N rozhovor bez tašiek na hlave pod podmienkou zachovania anonymity. Foto - Deník N/Ludvík HradilekKto sú zaočkovaní a kto nezaočkovaní: Vakcínu prijali oveľa častejšie liberáli, vzdelanejší a voliči koalície (+ grafy)Predstavme si, že Putin zaútočí na Ukrajinu. Ako by mala reagovať EÚ? Aké sú jej možnosti?Ruský prezident Vladimir Putin sa pozerá cez ďalekohľad počas vojenského cvičenia. Foto – TASR/APBiskupi by mohli byť rozvážnejšíFoto – TASRFocus: Hlas so Smerom by volila tretina ľudí, SaS je tretia, Republika mierne zosilnela

Nové na Dennikn.sk

18:41Firmy prechádzajú na OTP režim, potrápil sa aj Volkswagen 18:06Bilingválne deti to môžu mať ťažké, ak prostredie vníma inakosť negatívne, hovorí autorka detskej knihy o dvojjazyčnosti 17:59Kto sú zaočkovaní a kto nezaočkovaní: Vakcínu prijali oveľa častejšie liberáli, vzdelanejší a voliči koalície (+grafy) 17:34Ak venujete všetku energiu práci, niekde inde vám môže neskôr chýbať, hovoria Zuzana Bodnárová a Svätopluk Mikyta (ukážka z knihy) 17:13Shooty: Úlohy 16:59Afganka z obálky časopisu National Geographic je opäť na úteku. Pred Talibanom ju evakuovali do Ríma 16:49Je 500-eurový kupón pre starších za očkovanie dobrý nápad? Odpovedajú Šucha, Kollár, Mikloš, Baláž a ďalší 16:41Spôsobuje nový variant len mierne stavy a fungujú vakcíny? Svet sleduje vývoj v Južnej Afrike 16:00Štátna firma má projekt veľkej slnečnej elektrárne pri bohunickej atómke. Stáť má 60 miliónov eur a počíta s výrobou vodíka 15:22Sabol sa podelil o svoj dvojmiliardový biznis s dlhoročným manažérom 15:08Varovanie pred zimou: Zásobníky plynu sú na minime a Nord Stream 2 túto zimu nepôjde 15:05Prestal vám na e-mail chodiť Newsfilter alebo Ekonomický newsfilter? Tu je riešenie 14:37Netušila som, čo všetko znamená byť spisovateľkou, hovorí Judith Hermannová 14:37Prácu z domu nenariadil len Naď, u Sulíka je doma polovica ľudí, u Krajniaka dve tretiny 14:10Prídelové zdravotníctvo a covid 14:08Hypotéky budú splácať aj 70-roční dôchodcovia, NBS zvažuje zmenu pravidiel 13:30Predstavme si, že Putin zaútočí na Ukrajinu. Ako by mala reagovať EÚ? Aké sú jej možnosti? 13:21O advente a krajine, ktorej nerozumiem 13:08Lekári odpovedali na otázky čitateľov: Majú sa očkovať tehotné? Čo ak mi lekár očkovanie neodporučí? Dať si tretiu dávku po covide? 12:41Ako môže jeden nespoľahlivý abstrakt vystrašiť sociálne siete 12:07Ficovi s Bödörom sa debaty na chatách sťažia. Štátne lesy ich už nechcú prenajímať, rozbehnú s nimi nový turizmus 11:37Režisér Peter Jackson testuje, ako veľmi máte radi Beatles 11:26Kdeže realitná bublina, ceny bytov sú najdostupnejšie za 20 rokov, tvrdí NBS 11:03Nesmelá Saganová, vulgárny Céline, pokorný Pasternak. Rozhovory z The Paris Review odhaľujú svet spisovateľov 10:49Biskupi by mohli byť rozvážnejší 10:29Kto je osobnosťou tohto roka? Ste to vy 09:38Euroligy: Fraška v Portugalsku. Nastúpili s dvomi brankármi, po polčase 0:7 zápas ukončili 09:32Na Šalamúnových ostrovoch demonštranti rabovali v čínskych obchodoch. Nepáči sa im prerušenie stykov s Taiwanom 08:45Športový newsfilter: Žiadna americká konšpirácia proti Vlhovej, uškodilo jej počasie, ktoré jej predtým aj pomohlo 08:29Martin M. Šimečka o kríze a covide: Dnes vieme, že človek nie je racionálny tvor, bohužiaľ