Eduard Chmelár nastúpil ako pedagóg na Policajnú akadémiu, ktorá spadá pod ministerstvo vnútra. Študentom od tohto týždňa prednáša predmety ako dejiny štátu a práva alebo dejiny verejnej správy. „Docent Chmelár z týchto predmetov habilitoval a má dizertačnú skúšku, preto sme ho angažovali,“ vysvetlila rektorka Lucia Kurilovská.
Absolventi Policajnej akadémie často pracujú ako policajti alebo zamestnanci štátnej správy.
Chmelár dlhodobo pôsobí v akademickej sfére, prednášal napríklad na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre či Paneurópskej vysokej škole v Bratislave. V roku 2012 sa stal rektorom Akadémie médií, ktorej pred časom pozastavili akreditáciu.
Niekoľkokrát sa pokúšal uspieť v politike. V roku 2009 kandidoval ako nezávislý za Stranu zelených do Európskeho parlamentu. V roku 2012 mal kandidovať za stranu 99 percent do NRSR, ale nakoniec z kandidátky odstúpil. Pred voľbami 2016 ohlásil založenie strany SEN, na ňu však nevyzbierali dosť podpisov.
Na Policajnej akadémii dostal plný (docentský) úväzok. Na jeho miesto bolo podľa Kurilovskej vyhlásené výberové konanie. „Informáciu o výberovom konaní sme zverejnili v novinách, na spomenuté miesto sa prihlásil iba docent Chmelár,“ dodala Kurilovská.
Chmelár je často citovaný médiami ako politický analytik, pravidelne vystupuje napríklad na TA3. Je pomerne vplyvný na Facebooku, kde ho sleduje viac než 24-tisíc ľudí.
Popri tom ho rady citujú aj dezinformačné weby. Chmelár je ich obľúbencom hlavne preto, že zastáva postoje, ktoré im vyhovujú – dlhodobo spochybňuje prezidenta Andreja Kisku, prácu niektorých tradičných médií alebo aktivistu Juraja Smatanu, ktorý upozorňuje na šírenie proruskej propagandy.
Naposledy poskytol rozhovor Parlamentným listom, kde hovoril o tom, že zatiaľ čo český prezident Miloš Zeman „priviezol z Ruska obchody za 19 miliárd korún, Kiska priviezol z Mexika ovracané lietadlo“. Z rozhovoru následne citoval aj prokremeľský web Hlavné správy, ktorý ho šíril na sociálnych sieťach.
Rektorka Kurilovská hovorí, že verejnými vyjadreniami Chmelára sa nezaoberá. „Vždy sa skôr pozerám na akademické predpoklady dotyčného človeka než na nejaké politické pozadie,“ dodáva.