Peter Kováč

Kuzminová doplatila na streľbu a skončila trinásta, Paulína Fialková obsadila 11. miesto

Anastasia Kuzminová nezískala v biatlonovom šprinte tretie olympijské zlato za sebou. V Pjongčangu doplatila na zlú streľbu a skončila na 13. mieste, Paulína Fialková obsadila 11. priečku.

Anastasia Kuzminová. Foto – ap

Zvíťazila Nemka Laura Dahlmeierová, Česko má prvú medailu zásluhou bronzovej Veroniky Vítkovej.

Kuzminová aj Fialková postúpili do stíhacích pretekov, ktoré sú na programe v pondelok o 11.00 nášho času.

Bežecky najlepšia

Kuzminová bola dnes bežecky najlepšia, po troch chybách však stratila na Dahlmeierovú 53,9 sek. Paulína Fialková, ktorá spravila na strelnici jednu chybu, zaostala za víťazkou 50,6 sek.

„Samozrejme, nie je to výsledok, ktorý by nás tešil a čo sme očakávali. Strelecky som vo vetre bojovala, tri rany mimo nie je to najlepšie, aspoň s jednou keby mi to vyšlo. Bežecký čas je fajn, netreba robiť tragédiu, čakajú na mňa ďalšie preteky,“ povedala v cieli Kuzminová.

Do stíhacích pretekov už nepostúpili ďalšie z kvarteta Sloveniek, 74. Ivona Fialková (+3:42,4) a 83. Terézia Poliaková (+4:26,0).

Podobne ako Kuzminová zlyhali na strelnici aj ďalšie favoritky. Kaisa Mäkäräinenová z Fínska netrafila tri výstrely a skončila na 25. priečke, Darja Domračevová z Bieloruska bola po dvoch chybách deviata.

Preteky však výborne zvládla Nemka Dahlmeierová, ktorá bola už na štarte jednou z hlavných favoritiek a túto pozíciu potvrdila. V streľbe nezaváhala ani raz a pred druhou Nórkou Marte Olsbuovou mala náskok 24,2 sekundy.

Tretia Veronika Vitková stratila na víťazku 25,8 sekundy. Olsbuová aj Vitková spravili na strelnici jednu chybu.

Priebeh pretekov

V parku Alpensia sa veľká pozornosť pod umelým osvetlením sústredila na Kuzminovú, zlatú na predchádzajúcich dvoch olympiádach. Aj doterajšie výsledky v sezóne a prvé miesto v hodnotení šprintu vo Svetovom pohári nasvedčovali, že patrila medzi najväčšie favoritky. Na štart vybehla s číslom 25, ďalšie Slovenky medzi 87 štartujúcimi až v druhej polovici, P. Fialková s číslom 55, I. Fialková so 66 a Poliaková so 79.

Kuzminovej (strelecká bilancia 2-1) úvodná streľba ležmo nevyšla s chybami na prvom a štvrtom terči, no keďže jej najväčšie súperky tiež krúžili navyše, neustále si udržiavala šancu na popredné umiestenie. Bežala výborne, len bolo treba pridať bezchybnú streľbu v stoji. Netrafila však posledný terč. Celkovo zabehla najrýchlejší čas zo všetkých, no dovedna tri trestné okruhy ju pripravili o lepšie umiestnenie.

Paulína Fialková (1-0) netrafila štvrtý ležkový terč a udržiavala si možnosť skončiť v top desiatke. Stojku zvládla výborne, na medzičase bola v celkovom súčte šiesta, +22,5 sekundy. Aj keď ju v dejisku trápili hlasivky a zápal dýchacích ciest, vo finiši ešte zabojovala a skončila na svojej druhej olympiáde jedenásta. Z top desiatky ju vytlačila až v úplnom závere neznáma Švajčiarka Cadurischová.

Jej mladšia sestra Ivona (2-3) „ležku“ nezvládla, veľmi dlho mierila a netrafila druhý a piaty terč, v stoji netrafila 3., 4. a 5. terč. Terézia Poliaková netrafila dokopy šesť terčov.

Najväčšie súperky Kuzminovej vybehli na trať s nižšími štartovnými číslami. V počasí s mrazom -6,4 pocitovú teplotu znižoval aj silný vietor, teplota snehu bola dokonca -11.

Bieloruska Domračevová netrafila druhý terč, Fínka Mäkäräinenová dokonca musela dvakrát krúžiť na trestnom okruhu, no Nemka Dahlmeierová bola presná a Talianky Vittozziová i Wiererová zaujali najrýchlejšími medzičasmi.

Na prvú čistú strelkyňu v oboch polohách sa muselo veľmi dlho čakať. Vietor na strelnici spôsobil, že sa chyby množili, a tak v priebežnom poradí viedli biatlonistky s jedným trestným okruhom navyše.

Až Dahlmeierová trafila všetky terče a usadila sa na čele s veľkou šancou na zlato, s náskokom 13,3 sekundy pred Češkou Vítkovou.

Potom sa čakalo na rýchle Talianky, Vittozziová sa však jednému trestnému okruhu nevyhla, Wiererová absolvovala dve trestné kolá.

Hviezda minulého roka, Nemka Dahlmeierová, vo svojich 24 rokoch po vlaňajších piatich triumfoch na MS zaznamenala zisk olympijského zlata. (tasr)

Biatlon – šprint na 7,5 km: 1. Laura Dahlmeierová (Nem.) 21:06,2 (0 tr. okr.), 2. Marte Olsbuová (Nór.) +24,2 (1), 3. Veronika Vítková (ČR) 25,8 (1), 4. Marie Dorin-Habertová (Fr.) 33,1 (1), 5. Vanessa Hinzová (Nem.) +40,3 (1), 6. Lisa Vittozziová (Tal.) 40,5 (1), 7. Hanna Öbergová ((Švéd.) 40,8 (1), 8. Irene Cadurischová (Švajč.) 45,5 (1), 9. Darja Domračevová (Biel.) 46,2 (2), 10. Justine Braisazová (Fr.) 47,9 (2), 11. Paulína FIALKOVÁ (SR) 50,6 (1), 12. Franziska Hildebrandová (Nem.) 53,7 (1), 13. Anastasia KUZMINOVÁ 53,9 (3), 14. Vita Semerenková (Ukr.) 54,5 (1), 15. Markéta Davidová (ČR) 57,1 (1), 16. Anais Chevalierová (Fr.) 1:09,4 (2), 17. Iryna Krjuková (Biel.) 1:11,2 (1), 18. Dorothea Wiererová (Tal.) 1:14,1 (2), 19. Anais Bescondová (Fr.) 1:14,6 (2), 20. Tatiana Akimovová (OŠR) 1:18,0 (0), …, 74. Ivona FIALKOVÁ 3:42,4 (5), 83. Terézia POLIAKOVÁ (obe SR) 4:26,0 (5)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na.

Anastasia Kuzminová bude dnes súťažiť o celkové víťazstvo vo Svetovom pohári. Priamy prenos z pretekov s hromadným štartom vysiela od 15.50 RTVS. Kuzminová už získala dva malé glóbusy za víťazstvo v šprinte a stíhacích pretekoch, včera však prišla o prvú priečku v celkovom poradí.

Kuzminová stráca na prvé miesto v celkovom poradí päť bodov, odpočítavať sa ešte budú dva najhoršie výsledky sezóny. Zdroj – biathlonworld.com

Anastasia Kuzminová má dnes šancu získať malý krištáľový glóbus za celkový triumf v šprinte Svetového pohára, priebežne je v hodnotení prvá. Práve sa vydala na štart pretekov v rodnom Ťumeni, ktoré sú posledné v sezóne.