SaS je podľa premiéra Fica strana, ktorá ohrozuje demokraciu. Vyhlásil to po tom, čo viacerí novinári zverejnili citáty z obžaloby v kauze nelegálneho odpočúvania vojenským spravodajstvom, kým bol minister obrany Ľubomír Galko.

„Dnes nepochybujem, že ak by SaS bola vo vláde, tak budú odpočúvať ľudí. Budú šmírovať po účtoch, lebo to urobili. Nemám pochybnosti, že táto strana je pripravená zatvárať ľuďom ústa. Dnes chcem označiť túto stranu za riziko pre demokraciu na Slovensku,“ vyhlásil Fico.

Na návrh Smeru sa zajtra kauzou údajného zneužívania VOS Galkom bude zaoberať parlament.

Galko pre odpočúvanie musel odísť z funkcie ministra obrany.

Z obžaloby, ktorú má aj Denník N k dispozícii, vyplýva, že Galkovi podriadení žiadali súd o súhlas s odpočúvaním viacerých ľudí na základe falošných dôvodov. Skutočným dôvodom bolo zisťovanie názorov dotyčných na politikov.

VOS napríklad odpočúvala kamionistu Petra Červenku. V žiadosti na súd bolo uvedené, že ohrozuje vojensko-hospodárske záujmy krajiny.

„Odpočúvanie bolo zamerané na monitorovanie názorov a vyjadrení záujmovej osoby smerujúcej k politickej obrane SaS,“ píše sa v obžalobe.

Podobne VOS klamala aj v prípade odpočúvania Michala Gučíka, ktorý teraz robí poradcu Andrejovi Dankovi. V žiadosti o odpočúvanie bolo, že Gučík zasahuje do tendrov na obrane.

V skutočnosti však podľa obžaloby bolo odpočúvanie zamerané „na monitorovanie vzťahu záujmovej osoby k politickým subjektom a poskytovania im mediálnej podpory v TA3 a jeho vzťahu k viacerým podnikateľom“.

Fico povedal, že jeho vláda by novinárov nikdy nelegálne neodpočúvala.

„Nikto – ani doma, ani v zahraničí – nemôže na adresu mojej politickej strany povedať ani jedno jediné slovo. SaS je hrozba pre demokraciu a môžete ich brániť, koľko chcete,“ povedal Fico.

Fico povedal, že mu nejde o Galka, ale o stranu SaS. „Zajtra má narodeniny a ja mu želám všetko dobré,“ povedal Fico.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na.

Najnovšie z témy:

Najčítanejšie

| |