Denník N

Danko: Žitňanská už nemusí pripravovať žiadny ďalší návrh drogovej legislatívy, cez SNS neprejde

Danko odkázal Žitňanskej, že nemusí pripravovať žiadny ďalší návrh novej drogovej legislatívy, pretože cez SNS neprejde. Reagoval tak na vyjadrenie ministerky spravodlivosti o tom, že sa opäť pokúsi získať podporu pre legislatívny návrh, ktorý v stredu stiahla z rokovania vlády.

Foto – tasr

„Pani ministerka nemusí pripravovať žiadny nový návrh, pretože neprejde cez našu stranu,“ odkázal predseda SNS Andrej Danko v písomnom stanovisku s názvom Stop drogám.

„Hovorím jasné nie akémukoľvek návrhu, ktorý bude legalizovať drogy alebo zľahčovať prístup k ich získaniu, legitimizovať distribúciu či užívanie. Téma legalizácie je pre mňa uzavretá,“ uviedol a zároveň poznamenal: „Neverím, že žijem v štáte, kde by 30 percent mladých ľudí vyskúšalo drogu.“

Ministerstvo spravodlivosti deklarovalo, že podľa Správy o drogách za rok 2017 vydanej Európskym monitorovacím centrom pre drogy a drogovú závislosť takmer tretina mladých ľudí (15 až 34 rokov) na Slovensku vyskúšala niekedy v živote marihuanu a približne 9 percent ju užívalo v predchádzajúcom roku.

„Naproti tomu máme zhruba 300 až 400 odsúdených užívateľov ročne. To znamená, že niekde je chyba,“ argumentuje Lucia Žitňanská (Most-Híd) s tým, že súčasná prísna právna úprava smeruje k tomu, že Slovensko nedokáže dostatočne zachytávať a sankcionovať obchodníkov s drogami a selektívne kriminalizuje ich užívateľov.

SNS v utorok avizovala, že jej ministri na rokovaní vlády nepodporia materiál, ktorý okrem iného zavádza priestupkovú sankciu na držbu nepatrného množstva aj tvrdých drog. V SNS sú presvedčení, že dôraz treba klásť na prevenciu. Vyčítajú, že čiastočná dekriminalizácia sa má týkať aj tvrdých drog. Obávajú sa pritom, že zmeny zvýšia dopyt po zakázaných látkach a môže niekoľkonásobne narásť počet ich užívateľov. Výhrady k novej legislatíve vyjadrili aj predstavitelia strany Smer.

„Vnímam, že dnes materiál nemá podporu koaličných partnerov, tak samozrejme nemalo zmysel o tom ani rokovať. Budeme musieť po nejakom čase prísť možno s upraveným návrhom a pokúšať sa znovu o podporu,“ odôvodnila po rokovaní vlády stiahnutie legislatívneho balíka Žitňanská.

Prisľúbila, že sa pokúsi vypočuť výhrady koaličných partnerov a pripraví aj variant, že dekriminalizovaná bude len držba marihuany. (tasr)

Viac k téme: Žitňanská nechcela, aby deti chodili pred súd za pár šlukov trávy. Zastavili ju Danko a spol.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z témy:

SNS uviedla, že „téma legalizácie drog je pre ňu uzavretá“. SNS tvrdí, že „nesúhlasí s akýmkoľvek zákonom, ktorý bude legalizovať drogy, zľahčovať prístup k ich získaniu či legitimizovať distribúciu a ich užívanie“.

Najčítanejšie

| |