Denník N

Hrnko hovorí o odchode Žitňanskej: Je to tlak zo základne SNS

Podpredseda SNS Anton Hrnko tvrdí, že medzi členmi SNS silnie tlak na výmenu Lucie Žitňanskej. O ministerke spravodlivosti za Most-Híd by mali hovoriť v pondelok na predsedníctve strany.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Na otázku Denníka N, či nastolí tému, či by Žitňanská mala skončiť, Hrnko odpovedal: „Uvidíme, je to tlak.“

„V rámci debaty o zmenách, o potenciálnej rekonštrukcii (vlády), to bude predložené zo základne strany teraz na predsedníctve, ktoré bude v pondelok,“ uviedol tiež. Nemenoval však, kto konkrétne na odchod Žitňanskej tlačí.

Ďalší podpredseda strany SNS, Jaroslav Paška, pre Sme uviedol, že strana zatiaľ nemá požiadavky, s ktorými chce ísť na vládne rokovania. Hrnko podľa neho zrejme tlmočí požiadavky krajských členov strany, s ktorými sa stretol. „Chceme si najprv vypočuť názory našich koaličných partnerov,“ povedal Paška.

Podľa Hrnka je zo základne strany vyvíjaný silný tlak pre problematiku okolo Istanbulského dohovoru, dekriminalizáciu drog a problémy v súdnictve.

„Uvidíme, čo na to povie predsedníctvo. Ešte to nie je schválené predsedníctvom, my sme strana, ktorá prijíma kolektívne rozhodnutia, to je tlak zospodu SNS,“ povedal Hrnko.

Hrnko krátko predtým pre Hospodárske noviny povedal, že SNS bude s najväčšou pravdepodobnosťou žiadať výmenu Žitňanskej. Nevylúčil pritom, že odchodom ministerky budú národniari podmieňovať svoje zotrvanie v koalícii.

„Ja mám veľmi vážne signály z vnútra strany, aby v pondelok na predsedníctve zaznela táto požiadavka,“ povedal pre HN s tým, že „ak už má prísť k rekonštrukcii vlády, tak by sa mali odstrániť všetky trecie plochy“ a ministerstvo spravodlivosti nespĺňa podľa SNS to, čo by si národniari predstavovali.

„Naša členská základňa bola veľmi rozladená pokusmi o dekriminalizáciu drog, o presadzovanie Istanbulského dohovoru napriek tomu, že sme niekoľkokrát povedali, že ho nechceme,“ dodal Hrnko s tým, že nevidí dostatočný pokrok ani v súdnictve.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na.

Premiér Peter Pellegrini požiadal na stretnutí europoslancov, aby vedeli rozlíšiť vyjadrenia, ktoré majú už politický podtón, od vyjadrení, ktoré sú konštruktívne. Prezidenta Andreja Kisku opäť obvinil, že sa vyjadruje „absolútne negatívne“ a o Slovenskej republike hovori len negatívne veci.

Ľudia z iniciatívy Za slušné Slovensko sa včera stretli s líderkou delegácie europarlamentu Sophie in ´t Veld a ďalšími europoslancami. Iniciatíva informuje, že sa zhodli na nespokojnosti s vyšetrovaním vraždy, za nedostatočné považujú aj zmeny v polícii.

Najčítanejšie

| |