Marek Bažík

Čínsky prezident bude môcť vládnuť doživotne, Peking schválil zmenu ústavy

Čínsky prezident Si Ťin-pching bude môcť vládnuť doživotne. Čínsky parlament schválil zmenu ústavy, z ktorej sa odstráni klauzula obmedzujúca výkon funkcie prezidenta na 10 rokov.

Si Ťin-pching. Foto – ap

3000 hlasov, 2 proti

Ústava od 90. rokov obmedzovala výkon funkcie prezidenta a viceprezidenta na dve po sebe nasledujúce funkčné obdobia.

Návrh na zmenu prešiel podľa očakávania hladko. Ako uviedla agentúra Reuters, od bezmála 3000 delegátov prišli len dva hlasy proti, traja delegáti sa hlasovania zdržali.

Schválené ústavné zmeny umožnia prezidentovi Si Ťin-pchingovi zotrvať vo funkcii aj po vypršaní druhého funkčného obdobia v roku 2023.

Kto je Si Ťin-pching

Si Ťin-pching sa dostal na čelo strany koncom roka 2012 a sústredil odvtedy vo svojich rukách toľko moci, ako žiadny iný čínsky vodca najmenej za posledných 25 rokov. Prezidentom je od marca 2013.

Západ a čínska opozícia prezidenta kritizujú, že jeho pôsobenie na čele krajiny je sprevádzané návratom kultu osobnosti okolo hlavy štátu a tiež posilnením represií voči ochrancom demokracie a ľudských práv.

V Číne je prezident stále nesmierne populárny, okrem iného vďaka svojmu ťaženiu proti korupcii. Proti plánu na jeho možné doživotné vládnutie však vystúpilo na internete mnoho ľudí, ktorí varovali pred nástupom diktatúry v štýle KĽDR a návratom k ére Mao Ce-tunga. (bbc, čtk)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z kategórie: Svet

Merkelová chce cez víkend vyriešiť situáciu, ktorá sa týka bývalého šéfa rozviedky Hansa-Georga Maassena. Šéf Spolkového úradu na ochranu ústavy z funkcie odchádza pre kontroverzné výroky, no má sa stať štátnym tajomníkom ministerstva vnútra. Merkelová to chce prehodnotiť. (čtk)

Najčítanejšie

| |