USA majú dôkaz, že Asadov režim použil chemické zbrane

 pri sobotňajšom útoku na sýrske mesto Dúmá. Uviedlo to americké ministerstvo zahraničia.

Podľa hovorkyne ministerstva Heather Nauertovej vedú USA mnoho upresňujúcich údajov okolo útoku stále ako „prísne tajné“, a preto Washington ani doteraz nemohol zverejniť všetky dôkazy, ktoré o incidente už má k dispozícii.

„Útok nastal v sobotu a vieme určite, že išlo o chemickú zbraň,“ povedala Nauertová pred novinármi. Na ich priamu otázku, či Spojené štáty majú dôkaz, že útok vykonal Asadov režim, odpovedala: „Áno“.

„Vieme, že len niektoré krajiny, ako je Sýria, majú primerané prostriedky a tieto druhy zbraní,“ dodala.

Aj hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová v piatok povedala, že USA sú hlboko presvedčené o tom, že Sýria vykonala raketový útok na Dúmu. Takisto oznámila, že z informácií amerických tajných služieb vyplýva, že tvrdenie Ruska, že útok bol zinscenovaný, je lživé.

„Naše tajné služby uvádzajú niečo iné. Viac nemôžem povedať,“ povedala Sandersová. „Sme hlboko presvedčení o tom, že je Sýria zodpovedná,“ dodala. Podľa Sandersovej je súčasťou celého problému tiež to, že Rusko nedokázalo sýrskemu režimu zabrániť v tom, aby chemický útok vykonal. (guardian, čtk)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z témy: Vojna v Sýrii

Experti na chemické zbrane z OPCW odobrali v sýrskej Dúme vzorky, ktoré majú pomôcť pri vyšetrení chemického útoku zo začiatku apríla. Vzorky budú analyzovať v laboratóriu v Holandsku. (dpa)

Najčítanejšie

| |