USA majú dôkaz, že Asadov režim použil chemické zbrane pri sobotňajšom útoku na sýrske mesto Dúmá. Uviedlo to americké ministerstvo zahraničia.

Podľa hovorkyne ministerstva Heather Nauertovej vedú USA mnoho upresňujúcich údajov okolo útoku stále ako „prísne tajné“, a preto Washington ani doteraz nemohol zverejniť všetky dôkazy, ktoré o incidente už má k dispozícii.

„Útok nastal v sobotu a vieme určite, že išlo o chemickú zbraň,“ povedala Nauertová pred novinármi. Na ich priamu otázku, či Spojené štáty majú dôkaz, že útok vykonal Asadov režim, odpovedala: „Áno“.

„Vieme, že len niektoré krajiny, ako je Sýria, majú primerané prostriedky a tieto druhy zbraní,“ dodala.

Aj hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová v piatok povedala, že USA sú hlboko presvedčené o tom, že Sýria vykonala raketový útok na Dúmu. Takisto oznámila, že z informácií amerických tajných služieb vyplýva, že tvrdenie Ruska, že útok bol zinscenovaný, je lživé.

„Naše tajné služby uvádzajú niečo iné. Viac nemôžem povedať,“ povedala Sandersová. „Sme hlboko presvedčení o tom, že je Sýria zodpovedná,“ dodala. Podľa Sandersovej je súčasťou celého problému tiež to, že Rusko nedokázalo sýrskemu režimu zabrániť v tom, aby chemický útok vykonal. (guardian, čtk)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na.

Najnovšie z témy:

Ruskí kriminalisti začali trestné vyšetrovanie incidentu z pondelka, keď bolo nad Stredozemným morom zostrelené ruské špionážne lietadlo. Kriminalisti vedú vyšetrovanie priamo v Sýrii. Ruské lietadlo s 15 vojakmi na palube zostrelila sýrska protivzdušná obrana 35 kilometrov od pobrežia. (tass, tasr)

Najčítanejšie

| |