Peter Kováč

Sagan prišiel o výhru až v úplnom závere, na Amstel Gold Race skončil štvrtý

Peter Sagan skončil štvrtý na holandskej jarnej klasike Amstel Gold Race. Majster sveta v závere správne reagoval na viaceré útoky favoritov, dva kilometre pred cieľom však nezachytil nástup víťaza Michaela Valgrena z Astany.

Foto – tasr/ap

Druhý skončil Roman Kreuziger, tretí finišoval Enrico Gasparotto.

Sagan jazdil počas 263-kilometrových pretekov na čele pelotónu a darilo sa mu zachytávať všetky útoky favoritov na výhru.

Približne 17 kilometrov pred cieľom zaútočil Greg Van Avermaet, Sagan však správne odhadol situáciu, na nástup Belgičana nereagoval a pelotón Van Avermaeta dobehol.

Následne zaútočil v stúpaní Valverde, Sagan sa vydal za ním a spolu so Španielom sa mu podarilo dostať do vedúcej 12-člennej skupiny, v ktorej bol hlavným kandidátom na výhru.

Približne dva kilometre pred cieľom však nastúpil Valgren, na čo reagoval len Kreuziger a Gasparotto a Saganovi zostala štvrtá priečka.

Priebeh pretekov

Preteky Amstel Gold Race odštartovali týždeň ardenských klasík, ktorý pokračuje Valónskym šípom a vyvrcholí o sedem dní monumentom Liege – Bastogne – Liege.

Organizátori si na nedeľu pripravili mierne zmenenú trasu oproti vlaňajšku s dokopy 35 síce krátkymi, no prudkými a náročnými stúpaniami.

Na záverečných sto kilometroch ich bolo 14, pričom rozhodovať sa podľa všetkého malo na posledných štyroch kopcoch – Keutenbergu (28,5 km pred cieľom, dĺžka 1200 m, sklon 5,9 %), Caubergu (18,3 km, 800 m, 6,5 %), Geulhemmerbergu (13,1 km, 1200 m, 4,6 %) a Bemelerbergu (6,9 km, 900 m, 4,5 %).

Pretekári sa museli vyrovnať aj s úzkymi cestami po holandskom vidieku s množstvom zákrut, kruhových objazdov či spomaľovačov. Podujatie odštartovalo minútou ticha za tragicky zosnulého Michaela Goolaertsa.

Krátko po štarte sa do úniku dostalo deväť jazdcov, medzi nimi boli napríklad Bram Tankink (LottoNL), Matteo Bono (SAE) či Lawson Craddock (EF Education).

Pelotón si ich zo začiatku príliš nevšímal, a tak sa ich náskok po odjazdených 80 km vyšplhal na takmer 15 minút.

Situácia sa príliš nezmenila ani po 120 km, lídri si držali náskok okolo 13 – 14 minút, no na čele balíka sa už striedali jazdci Quick-Stepu, Lotta Soudal, Movistaru, BMC a Bory a tempo sa zvyšovalo.

Vysoké tempo a kopce na nasledujúcich desiatkach kilometrov preriedili hlavné pole. Vedúca skupina zostala stále ešte pokope, ale to sa už začalo útočiť medzi najväčšími favoritmi.

P. Sagan to skúsil na Keutenbergu 27 km pred cieľom, ale reagoval na neho van Avaermat i Gilbert. Po ňom vyrazil Fuglsang, Valverde a ďalší, odskočiť sa podarilo len Kreuzigerovi s Gasparottom, ktorí sa dotiahli na päticu z pôvodného úniku.

Po predposlednom kopci Geulhemmerbergu sa tam však dotiahli aj ďalší favoriti.

Na méte 1,5 kilometra do cieľa vyrazil dopredu Valgren, na ktorého zadné koleso sa zavesil Kreuziger.

Ostatní nedokázali zareagovať, a tak si to o konečný triumf rozdalo práve toto duo. V špurte sa nakoniec tešil Valgren pred českým reprezentantom a Gasparottom, Sagan finišoval na štvrtom mieste.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z témy: Peter Sagan

Peter Sagan zvládol útoky favoritov, udržal sa na čele v náročnom stúpaní a aktuálne je vo vedúcej 12-člennej skupine, ktorá zväčšuje svoj náskok pred pelotónom. Do cieľa jarnej klasiky Amstel Gold Race zostáva 9 km.

Peter Sagan má na klasike Amstel Gold Race šancu na dobrý výsledok. Dvadsať kilometrov pred cieľom je v pelotóne, ktorý tvorí už len približne 50 cyklistov. Tí strácajú na únik 45 sekúnd.

Do cieľa Amstel Gold Race zostáva 60 kilometrov. Peter Sagan jazdí v prednej časti pelotónu, ktorý v týchto chvíľach zrýchlil a náskok úniku zredukoval na 4:30 min.

Peter Sagan už má za sebou polovicu jarnej klasiky Amstel Gold Race. Zatiaľ jazdí bezpečne v pelotóne, ktorý stráca na osemčlenný únik približne 12 minút. Sagan patrí k favoritom, dojazd je plánovaný na 17:10 hod.

Profil pretekov.

Najčítanejšie

| |