Krajský súd v Košiciach rozhodol, že Sebastiano Vadala ostáva vo väzbe.

Brat Antonina Vadalu je obvinený z nebezpečného vyhrážania a výtržníctva.

Polícia zadržala Sebastiana Vadalu 15. marca v Trebišove a okresný súd ho o dva dni neskôr vzal do väzby z dôvodu, že by mohol ujsť, skrývať sa alebo ovplyvňovať svedkov. Voči tomuto rozhodnutiu podal obvinený sťažnosť. Senát krajského súdu o nej rozhodol v piatok 13. apríla.

„Krajský súd svojím rozhodnutím zrušil napadnuté uznesenie v celom rozsahu. Nestotožnil sa s argumentáciou sudcu pre prípravné konanie, že u obvineného sú dané dôvody tzv. útekovej väzby podľa paragrafu 71 ods. 1 písm. a) Trestného poriadku ani s dôvodom väzby podľa paragrafu 71 ods. 1 písm. b) Trestného poriadku, to jest, že obvinený by mohol ovplyvňovať svedkov,“ uviedla v pondelok hovorkyňa košického krajského súdu Anna Pančurová.

Na základe rozhodnutia však Sebastiano Vadala zostáva vo väzbe, a to z dôvodu preventívnej väzby.

„Uvedený dôvod väzby je daný na základe už vypočutých svedkov, ktorí zhodne tvrdia, že po tom, čo mali byť spáchané skutky, z ktorých je dôvodne podozrivý obvinený, ich Sebastiano V. opakovane sledoval. Krajský súd v Košiciach nezistil u obvineného Sebastiana V. podmienky na nahradenie dôvodov jeho väzby písomným sľubom, ale ani dohľadom probačného a mediačného úradníka,“ doplnila Pančurová.

Trestné stíhanie v danej veci bolo začaté 14. marca, o deň neskôr vyšetrovateľ vzniesol obvinenie.

„Podľa uznesenia o vznesení obvinenia mal obvinený Sebastiano V. v dňoch 13. a 14. septembra 2017 fyzicky napadnúť poškodeného Martina L. tak, že v jednom prípade ho škrtil a vyhrážal sa mu zabitím a v druhom prípade poškodeného viackrát udrel päsťou do tváre s tým, aby dal pokoj jeho frajerke,“ uviedol v minulosti hovorca košickej krajskej prokuratúry Milan Filičko. V prípade dokázania viny hrozí obvinenému až trojročný trest odňatia slobody. (tasr)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z témy: Agropodvody na východe

Zdá sa, že na východnom Slovensku sa podaktorí prokurátori riadia vlastným svedomím a názorom a nie platnou právnou úpravou, čo je chyba, povedal Jaromír Čižnár po preverovaní trestných spisov týkajúcich sa farmárov. Generálny prokurátor priznal, že v prípadoch pochybili nielen policajti, ktorým už farmári neveria, ale aj prokurátori. „Všetky spisy videl aj prokurátor a ak si nevšimne pochybenia policajta, tak ten dozor bol biedny,“ dodal Čižnár.

Najčítanejšie

| |