Novozélandská vláda sa rozhodla neudeľovať ďalšie povolenia na prieskum ložísk podmorskej ropy a plynu. Krok motivovaný ochranou životného prostredia však kritizujú energetici.

Podľa šéfa novozélandskej asociácie pre výskum a ťažbu ropy Camerona Madgwicka na to doplatia hospodárstvo aj životné prostredie, ohrozené budú pracovné miesta a spotrebitelia zaplatia vyššie ceny.

Životné prostredie to podľa neho neochráni, pretože ho budú znečisťovať iné krajiny. Nový Zéland potom od nich bude nútený nakupovať ropu za vyššie ceny.

Vláda sa však zaviazala rešpektovať už uzatvorené zmluvy. V praxi to podľa agentúry Reuters znamená, že sa v tejto oblasti bude ťažiť ešte ďalšie desiatky rokov.

Oznámenie kabinetu prichádza v čase, keď je záujem o novozélandskú ropu a plyn vyšší ako v uplynulých rokoch, pripomenul analytik Angus Rodger z poradenskej spoločnosti Wood Mackenzie. Krok označil za „odvážny“.

Premiérka Jacinda Ardernová sa zaviazala, že bude bojovať za zníženie emisií skleníkových plynov v krajine do roku 2050 na nulu. Jej vláda tiež plánuje každoročne vysadiť 100 miliónov stromov a zabezpečiť, aby elektrickú rozvodnú sieť napájala len obnoviteľná energia. (čtk, abc, cnn, reuters)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na.

Najnovšie z kategórie: Ekonomika, Svet

Najčítanejšie

| |