SNS cez tlačovú správu vyzvala Most-Híd, aby vymenil svojho štátneho tajomníka na ministerstve obrany Róberta Ondrejcsáka. Národniari tvrdia, že „nemá elementárne znalosti a jeho arogancia prekročila hranicu únosnosti“. Ondrejcsák SNS viackrát kritizoval za spôsob, akým prebiehajú tendre na ministerstve obrany.

Štátny tajomník ministerstva obrany Róbert Ondrejcsák. Foto N – Tomáš Benedikovič

Štátny tajomník sa sťažoval aj na to, že nemá dostatok informácií o nákupoch, hoci o ne žiadal. V rozhovore pre Denník N ešte v novembri 2017 povedal, že nákup transportérov podľa neho neprebiehal transparentne.

Podpredseda SNS Anton Hrnko tvrdí, že Ondrejcsák „sa ako vyštudovaný filozof pasuje do úlohy odborníka na armádu“.

„Zase niekomu vadí, že SNS rastie, ale zvykli sme si. Keď to počúvame z opozičných radov, určite sa nám to nepáči, ale chápeme to, najmä keď opozícia si dala za cieľ deštruovať pozitívnu prácu vládnej koalície, lebo iné ponúknuť nevie. Keď to však robia niektorí príslušníci a nominanti koalície, je to na pováženie, či vôbec majú záujem o pokračovanie spoločnej vlády a neuprednostňujú svoje ego na úkor koalície,“ uviedol Hrnko v tlačovej správe.

Ondrejcsáka vyzval, aby zverejnil „priame aj nepriame príjmy za prednášky a publikačnú činnosť od zbrojárskych lobistov“. Obviňuje ho aj z toho, že si svoj dom nemohol dovoliť za oficiálny príjem.

Ondrejcsák vyštudoval politológiu, históriu a filozofiu, má aj doktorát z medzinárodných vzťahov. V roku 2001 začínal na ministerstve ako analytik oddelenia pre NATO, neskôr riadil Inštitút bezpečnostných a obranných štúdií na ministerstve obrany aj mimovládne Centrum pre európske a severoatlantické vzťahy (CENAA).

Za vlády Ivety Radičovej bol štátnym tajomníkom na ministerstve obrany, ktoré viedol Ľubomír Galko.

Ondrejcsák v rozhovore pre denník SME, ktorý bol zverejnený v piatok, povedal, že od SNS na ministerstve obrany čakal odbornejšie a férovejšie správanie. Tvrdí, že o situácii sa rozprával aj s Bélom Bugárom, ktorý za ním stojí.

Bugár ho však krátko po zverejnení tlačovej správy za rozhovor skritizoval. „Ak má pán Ondrejcsák problém, má to riešiť vo vnútri a so svojím nadriadeným, teda s ministrom obrany, a nie so SNS. Ako by sa cítil náš minister napríklad na doprave, keby naňho takto útočil štátny tajomník za SNS?“ povedal Bugár pre TASR.

Rozhovor podľa neho naozaj vyznieva tak, že štátny tajomník útočí na koaličného partnera.

Bugár povedal, že s Ondrejcsákom sa o tom bude baviť na najbližšom predsedníctve Mosta-Híd. „Musí to byť rozhodnutie predsedníctva. A nie na základe toho, čo hovorí pán Hrnko, ale na základe toho, čo sme si prečítali v rozhovore,“ dodal Bugár.

Viac o téme: V čom nám SNS pri transportéroch nepovedala pravdu

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na.

Najnovšie z témy: ,

Najčítanejšie

| |