Prezident Kiska nesúhlasí so zákonom, ktorý má zmeniť spôsob voľby šéfa polície

. Ak by ho poslanci schválili v navrhovanom znení, bude ho vetovať.

„Zákon nie je ničím iným, iba figovým listom, ktorý má zakryť neochotu riešiť skutočné problémy v polícii,“ povedal Kiska v rozhovore pre Aktuality.

Zákon predložilo do medzirezortného pripomienkového konania ministerstvo vnútra ešte v čase, keď rezort viedol Tomáš Drucker.

Podľa návrhu by už policajného prezidenta nemal vyberať minister vnútra, ale sedemčlenná komisia, ktorú majú tvoriť nominanti ministra, generálnej prokuratúry, policajného prezidenta či odborárov.

„Nemôžeme od ministra vnútra chcieť, aby bol politicky zodpovedný za výsledky, keď nebude mať možnosť určiť si kľúčového človeka v rezorte,“ uviedol prezident.

„Nový policajný prezident by bol podľa toho zákona vo funkcii pravdepodobne zabetónovaný aj počas pôsobenia nasledujúcej vlády,“ dodal s tým, že je z návrhu rozčarovaný.

Kiska v utorok oznámil, že už nebude kandidovať za prezidenta. Naznačil však, že v politike chce pokračovať aj po jari 2019, keď sa mu skončí prezidentský mandát. (aktuality)

Viac k téme: Kiska môže rozbehnúť projekt pre voľby 2020, záujemcov by mal už teraz

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z témy: Andrej Kiska, Nová vláda

Predčasné parlamentné voľby sa konať nebudú, poslanci nepodporili opozičný návrh ústavného zákona o skrátení volebného obdobia, ktorý určoval termín volieb na 8. septembra 2018. Za právnu normu hlasovalo 57 poslancov. (tasr)

Najčítanejšie

| |