Odobratie mobilu pod nátlakom českej investigatívnej novinárke Pavle Holcovej odsúdil aj medzinárodný Výbor na ochranu novinárov, ktorý ostro kritizuje postup slovenskej polície.

„Vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka by malo smerovať k ochrane dôverných novinárskych zdrojov,“ povedal Tom Gibson z európskej pobočky výboru.

Vyzval slovenské úrady, aby Holcovej okamžite vrátili telefón a demonštrovali, že vyšetrovanie bude prebiehať efektívne a profesionálne.

Novinárka Holcová tvrdí, že jej slovenskí vyšetrovatelia z prípadu vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej zobrali v utorok mobil pod nátlakom. Špeciálna prokuratúra v oficiálnom stanovisku tvrdí, že im ho Holcová odovzdala dobrovoľne, no pravda je to zrejme len technicky. Investigatívna žurnalistka Holcová uviedla, že sa jej vyhrážali, a preto podpísala súhlas s vydaním mobilu.

„Zhruba po 4 hodinách výsluchu si vyšetrovatelia vyžiadali môj telefón. Odmietla som ho vydať, tak mi ukázali vopred pripravený ‚Príkaz na uchovanie a vydanie počítačových údajov‘. Ten podpísal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. Vyšetrovatelia ma tiež upozornili, že ak nebudem spolupracovať, môžu mi dať pokutu až do výšky 1650 eur a telefón mi rovnako odobrať. Ponúkla som im kópiu konverzácie s Jánom. To im však nestačilo, chceli mať kópiu všetkých mojich konverzácií, ktoré sa odohrali po vražde. Doteraz mi nie je jasné, ako by citlivé údaje z iných káuz, ktoré v rámci medzinárodnej siete investigatívnych novinárov OCCRP riešime, mohli napomôcť k riešeniu vraždy. Na týchto dátach však vyšetrovatelia trvali.“

Na prípad reagovali slovenskí vydavatelia a šéfredaktori, ktorí ešte v utorok vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom žiadajú vysvetlenie postupu voči českej novinárke. (cpj)

Viac k téme: Newsfilter: Kuciakovej spolupracovníčke z Česka zobrali mobil – neberte to na ľahkú váhu

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z témy: Vražda Jána Kuciaka

Ministerka vnútra Denisa Saková sa spýta generálnej prokuratúry na to, či došlo pri vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej na začiatku k pochybeniu. „Ak došlo k pochybeniu, ten postup je jasný, dáme to preveriť inšpekcii,“ povedala Saková. „Zatiaľ som sa nepýtala, mala som posledné dva dni iné starosti.“

Najčítanejšie

| |