Mirek Tóda

Lajčák poslal veľvyslanca späť do Moskvy, solidarita s Britániou dlho netrvala

Slovenský veľvyslanec Peter Priputen stiahnutý z Moskvy pre prípad Skripaľ je už späť na veľvyslanectve. Prejavenie slovenskej solidarity voči Británii tak netrvalo dlho.

Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák na Bezpečnostnej rade. Foto N – Tomáš Benedikovič

Slovenská diplomacia návrat veľvyslanca do Moskvy neoznámila.

Minister zahraničných vecí na konci marca oznámil, že sťahuje slovenského veľvyslanca z Moskvy v prípade pokusu o atentát na bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa.

Priputen sprevádzal predsedu parlamentu Andreja Danka počas jeho nedávnej kontroverznej návštevy v Moskve, kde debatoval o parlamentarizme.

„Nasledovali sme príklad EÚ a viacerých krajín EÚ, ktoré tiež poslali svojich diplomatov späť na misie,“ povedal Denníku N hovorca slovenskej diplomacie Peter Susko.

Slovensko sa ako jediná krajina V4 nepridala k väčšine krajín EÚ a nevyhostila ruských diplomatov, u ktorých bolo podozrenie, že vykonávajú špionážnu činnosť. Rozhodnutie slovenskej diplomacie označil prezident Andrej Kiska za nedostatočný krok a za veľké sklamanie ho označil aj britský veľvyslanec na Slovensku.

„To si vyhodnotíme, v tejto chvíli je to ešte na neobmedzenú dobu,“ povedal pritom Lajčák ešte koncom marca o tom, kedy veľvyslanca vráti späť do Moskvy.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na.

Najnovšie z témy:

Rusko kritizuje nové americké sankcie ako drastické a nepodložené. USA ich ohlásili v súvislosti s otravou agenta Skripaľa a jeho dcéry v Británii. Obmedzenia môžu podľa odhadov postihnúť ruský tovar za stovky miliónov dolárov. (čtk)

Najčítanejšie

| |