Severná Kórea sa na historickom samite s USA zaviazala pracovať na úplnom odstránení jadrových zbraní z Kórejského polostrova, zatiaľ čo Washington sľúbil poskytnúť KĽDR bezpečnostné záruky.

Uviedla to agentúra AFP na základe fotografie spoločného vyhlásenia, ktoré na záver schôdzky podpísali Trump a Kim Čong-un.

Washington a Pchjongjang sa na samite tiež dohodli na vyhľadaní, identifikácii a repatriácii padlých počas vojnového konfliktu na Kórejskom polostrove v 50. rokoch.

V texte sa uvádza, že Trump s Kimom mali podrobný a úprimný rozhovor s cieľom nastolenia nových americko-severokórejských vzťahov a trvalého mieru na Kórejskom polostrove.

„Prezident Trump sa zaviazal poskytnúť KĽDR bezpečnostné garancie a predseda Kim opätovne uistil o svojom pevnom a neochvejnom záväzku úplného jadrového odzbrojenia na Kórejskom polostrove,“ píše sa vo vyhlásení. (afp, čtk)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na.

Najnovšie z témy:

Ruský prezident Vladimir Putin je pripravený stretnúť sa v „dohľadnej dobe“ so severokórejským vodcom Kim Čong-unom. Informovala o tom severokórejská KCNA. Putin pozval Kima a juhokórejského prezidenta Mun Če-ina na ekonomické fórum, ktoré bude v septembri vo Vladivostoku. (tasr)

Lídri Južnej a Severnej Kórey sa stretnú na treťom summite v septembri v Pchjongjangu. Dohodli sa na tom vyjednávači oboch krajín na rokovaní v Pchanmundžome. (tasr, čtk)

Južná a Severná Kórea usporiadajú budúci týždeň schôdzku na vysokej úrovni, počas ktorej budú rokovať o prípravách na nový samit a zhodnotia realizáciu dohôd prijatých na jarnom stretnutí Mun Če-ina a Kim Čong-una. (čtk)

Najčítanejšie

| |