SaS kritizuje ministra dopravy Árpáda Érseka za nekoncepčnú prípravu diaľnic. Érsek sa chystá investovať do prípravy 170 km diaľnic, z ktorých niektoré nebudú mať podľa intenzity dopravy opodstatnenie ani o 15 či 20 rokov.

Celkovo ide o projekty v odhadovanej cene takmer 30 miliónov eur, prevažne na južnom Slovensku.

„Minister dopravy sa nechal počuť, že úzko spolupracuje s inštitútom Hodnota za peniaze. Preto občania majú právo vedieť, ktoré úseky diaľnic a rýchlostných ciest chce ministerstvo začať stavať v najbližších piatich rokoch, aké sú rozpočtované náklady na ich realizáciu a aké je k tomu stanovisko inštitútu Hodnota za peniaze,“ povedal poslanec a tímlíder SaS pre dopravu Miroslav Ivan.

Keďže štátu chýba jasná stratégia a priority, môže sa stať, že niektoré z pripravovaných diaľnic sa nebudú stavať vôbec alebo až s výrazným oneskorením.

„Niektoré dokumenty majú v rámci projektovej prípravy obmedzenú platnosť. Môže sa teda stať, že budú musieť byť opäť vypracované,“ dodal Ivan.

Ušetrené peniaze by sa podľa SaS mohli použiť na opravy ciest prvej triedy, z ktorých 40 percent je v nevyhovujúcom, resp. v havarijnom stave.

Na Slovensku máme 3-tisíc kilometrov ciest prvej triedy, štát na ne posiela toľko, koľko investuje na stavbu jedného kilometra diaľnic.

V plánoch na výstavbu je ešte viac než tisíc kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na.

Najnovšie z témy:

Najčítanejšie

| |