Vo Veľkej Ide porušujú ústavu a správajú sa voči Rómom diskriminačne, tvrdí ombudsmanka Mária Patakyová.

Reagovala tak na medializovaný prípad o oslavách Medzinárodného dňa detí, na ktorom sa nemohli zúčastniť miestni Rómovia.  

Patakyová preto napísala list starostovi Veľkej Idy Júliusovi Beluscsákovi a pripomenula mu, že takéto diskriminačné praktiky nie sú efektívnym a udržateľným riešením.

Tieto praktiky sú podľa ombudsmanky „v rozpore s ústavou aj medzinárodným dohovorom o odstránení všetkých foriem rasovej diskriminácie.“

Starostu vyzvala, aby hľadal riešenia, ktoré sú v súlade so zákonom a zároveň budú viesť k ochrane verejných záujmov a k rovnosti všetkých občanov obce.

Na deň detí, na ktorý mohli prísť len nerómske deti, upozornil minulý týždeň denník SME. „Teraz sme mali Deň detí pre Nerómov, predtým sme organizovali akciu  pre nich. Myslím si, že je to spravodlivé a o žiadnu diskrimináciu nejde,“ bránil sa starosta.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z kategórie: Slovensko

Newsfilter Juraja Javorského: Košický okresný súd potrestal obete policajného násilia, minister Gajdoš zase klamal ako Pinocchio a Andrejovi Dankovi chýba v televízii viac Andreja Danka.

Najčítanejšie

| |