Merkelová vyhlásila, že v utečeneckej politike EÚ treba zohľadniť záujmy všetkých jej členov.

Prístup k otázke migrácie bude podľa nej lakmusovým testom budúcnosti Európy a jej zomknutia.

Podľa nemeckej kancelárky sa treba zdržať jednostranných krokov na národnej úrovni a treba vypracovať spoločné riešenie. „Je to ťažká úloha,“ pripustila a prirovnala ju k zmene kruhu na štvoruholník.

Zároveň dodala, že Európa musí byť jednotná a práve v súčasnej krehkej situácii je veľmi dôležité, aby ani Nemecko nekonalo unilaterálne.

Nemecká kancelárka napriek silnejúcim hlasom zo strán únie – jej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) a hlavne bavorskej Kresťanskosociálnej únie (CSU) – odmieta nimi preferované odmietnutie migrantov na štátnych hraniciach spolkovej republiky.

Malo by ísť o odmietnutie osôb zaregistrovaných už v iných štátoch podobne ako vracanie tých, ktorých žiadosti o azyl už v minulosti odmietli, alebo tých, ktorí sa na hranice dostali bez dokumentov totožnosti. Práve to figurovalo v návrhu šéfa rezortu vnútra, dlhoročného lídra CSU Horsta Seehofera. (tasr)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z témy: Utečenecká kríza

Zatiaľ čo v celej EÚ počet žiadostí o azyl vlani klesol, v Španielsku opäť vzrástol. Bolo ich vyše 31-tisíc, čo je najviac za posledných 30 rokov. (čtk)

V roku 2017 bolo v EÚ podaných 728 470 žiadostí o azyl, oproti roku 2016 je to pokles o 44 %, uviedol to vo výročnej správe azylový úrad EASO. Je to však stále viac než pred začiatkom migračnej krízy v roku 2015. Predbežné čísla z prvých mesiacov tohto roka ukazujú, že počet žiadostí sa ustálil na asi 50 000 za mesiac. (čtk)

Najčítanejšie

| |