Vojenské delegácie Južnej a Severnej Kórey začali viesť po viac ako 10 rokoch prvé rozhovory na vysokej úrovni zamerané na zmiernenie napätia.

Stretnutie delegácií sa začalo o 10:00 miestneho času v severnej časti dediny Pchanmundžom nachádzajúcej sa v demilitarizovanej zóne medzi oboma Kóreami. Rokovania sú prvými svojho druhu od decembra 2007.

„Plánujeme diskutovať o otázkach ako uvoľnenie vojenského napätia medzi oboma Kóreami či zorganizovanie stretnutia ministrov obrany v rámci snáh o implementáciu toho, čo bolo dohodnuté vo vojenskom sektore v rámci Pchanmundžomskej deklarácie,“ povedal ešte pred samotným rokovaním generálmajor vedúci päťčlennú juhokórejskú delegáciu.

Pchanmundžomská deklarácia odkazuje na dohodu prijatú 27. apríla na tzv. medzikórejskom samite. Lídri oboch Kórei sa v nej dohodli na zmiernení vojenského napätia a v podstate aj odstránení nebezpečenstva vojny.

Očakáva sa, že rozhovory vojenských delegácií oboch Kóreí budú zamerané na obnovu pravidelných vojenských rozhovorov aj vytvorenie horúcej linky medzi vojenskými vodcami oboch krajín. Diskutovať by tiež mohli o snahe získať telesné pozostatky vojakov, ktorí prišli o život počas kórejskej vojny v rokoch 1950-53.

Experti sa domnievajú, že KĽDR by sa mohla v rámci rozhovorov zaoberať aj pozastavením spoločných vojenských cvičení Soulu a USA, ktoré americký prezident Donald Trump oznámil tento týždeň na historickom samite v Singapure, kde sa stretol so severokórejským vodcom Kim Čong-unom. (jonhap, tasr)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na.

Najnovšie z témy:

Lídri Južnej a Severnej Kórey sa stretnú na treťom summite v septembri v Pchjongjangu. Dohodli sa na tom vyjednávači oboch krajín na rokovaní v Pchanmundžome. (tasr, čtk)

Južná a Severná Kórea usporiadajú budúci týždeň schôdzku na vysokej úrovni, počas ktorej budú rokovať o prípravách na nový samit a zhodnotia realizáciu dohôd prijatých na jarnom stretnutí Mun Če-ina a Kim Čong-una. (čtk)

Najčítanejšie

| |