Odborový zväz KOVO začína zbierať podpisy na petíciu za vyhlásenie referenda o dôchodkovom strope. Vyhlásil to predseda odborárov Emil Machyna.

Referendum by sa malo zaoberať otázkou, či občania súhlasia so zastropovaním dôchodkového veku na 64 rokov a tiež, či by malo byť zákonom zastavené predlžovanie veku odchodu do dôchodku pre ženy, ktoré vychovali jedno dieťa, na 63,5 roka, ženy, ktoré vychovali dve deti, na 63 rokov a ženy, ktoré vychovali tri a viac detí, na 62,5 roka.

Toto referendum by podľa Machynu mohlo byť spojené s niektorými voľbami.

Argumentom, prečo takýmto spôsobom zastropovať vek odchodu do dôchodku, je podľa Machynu aj to, že ľudia na Slovensku sú odkázaní na liečbu oveľa skôr ako v iných krajinách a tiež veľakrát musia pracovať v nočných zmenách alebo cez víkendy. „Myslíme si, že tento návrh by bol v tom prípade spravodlivý,“ skonštatoval Machyna.

Dodal, že v súčasnosti sa ekonomike darí a ide dobrým smerom. Je presvedčený, že zdroje na krytie zastropovania dôchodkového veku k dispozícii sú, pričom odborári sú aj za progresívne zdanenie.

Podľa Machynu je v súčasnosti priestor na to, aby v prípade chýbajúcich zdrojov v rozpočte na financovanie zastropovania bolo nastavené aj vyššie zaťaženie.

„Som presvedčený, že keby referendum bolo úspešné, asi máloktoré politické strany by nesúhlasili s tým, aby to podporili,“ poznamenal predseda OZ KOVO s tým, že sa k nim pridajú aj ostatné zväzy z konfederácie.

„My rozbiehame dnešným dňom petíciu, budú rozposlané hárky do všetkých podnikov,“ priblížil Machyna, pričom dodal, že OZ KOVO zastupuje viac ako 200-tisíc zamestnancov. „Takže veríme, že to bude veľmi rýchla akcia,“ uzavrel. (tasr)

Viac k téme: Ekonóm Baláž: Ústavný strop pre dôchodok je jeden z najhorších možných zákonov

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na.

Najnovšie z témy:

Ak Smer nepretlačí ústavný zákon o dôchodkovom strope v parlamente, aktívne sa zapojí do odborárskej petície za vyhlásenie referenda o tejto téme. Robert Fico to demonštroval tým, že na tlačovke pripojil svoj podpis do jedného z petičných hárkov.

Robert Fico tvrdí, že Smer je blízko dohode s časťou opozície, aby jeho návrh na zastropovanie odchodu dôchodku na 64 rokov prešiel do druhého čítania. Ide o ústavný zákon, v prvom čítaní však Smeru stačí jednoduchá väčšina. Za zákon odmieta hlasovať Most-Híd, Fico to rešpektuje.

Najčítanejšie

| |