Odborový zväz KOVO začína zbierať podpisy na petíciu za vyhlásenie referenda

o dôchodkovom strope. Vyhlásil to predseda odborárov Emil Machyna.

Referendum by sa malo zaoberať otázkou, či občania súhlasia so zastropovaním dôchodkového veku na 64 rokov a tiež, či by malo byť zákonom zastavené predlžovanie veku odchodu do dôchodku pre ženy, ktoré vychovali jedno dieťa, na 63,5 roka, ženy, ktoré vychovali dve deti, na 63 rokov a ženy, ktoré vychovali tri a viac detí, na 62,5 roka.

Toto referendum by podľa Machynu mohlo byť spojené s niektorými voľbami.

Argumentom, prečo takýmto spôsobom zastropovať vek odchodu do dôchodku, je podľa Machynu aj to, že ľudia na Slovensku sú odkázaní na liečbu oveľa skôr ako v iných krajinách a tiež veľakrát musia pracovať v nočných zmenách alebo cez víkendy. „Myslíme si, že tento návrh by bol v tom prípade spravodlivý,“ skonštatoval Machyna.

Dodal, že v súčasnosti sa ekonomike darí a ide dobrým smerom. Je presvedčený, že zdroje na krytie zastropovania dôchodkového veku k dispozícii sú, pričom odborári sú aj za progresívne zdanenie.

Podľa Machynu je v súčasnosti priestor na to, aby v prípade chýbajúcich zdrojov v rozpočte na financovanie zastropovania bolo nastavené aj vyššie zaťaženie.

„Som presvedčený, že keby referendum bolo úspešné, asi máloktoré politické strany by nesúhlasili s tým, aby to podporili,“ poznamenal predseda OZ KOVO s tým, že sa k nim pridajú aj ostatné zväzy z konfederácie.

„My rozbiehame dnešným dňom petíciu, budú rozposlané hárky do všetkých podnikov,“ priblížil Machyna, pričom dodal, že OZ KOVO zastupuje viac ako 200-tisíc zamestnancov. „Takže veríme, že to bude veľmi rýchla akcia,“ uzavrel. (tasr)

Viac k téme: Ekonóm Baláž: Ústavný strop pre dôchodok je jeden z najhorších možných zákonov

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z témy: Dôchodkový vek

Ak nebude mať zastropovanie dôchodkového veku podporu ako ústavný zákon, Smer ho predloží ako bežný zákon, na ktorého schválenie stačí nadpolovičná väčšina prítomných poslancov. Robert Fico vyzval opozíciu, aby zákon podporila a „prestala hrať malicherné hry“. Zákon nechce podporiť ani koaličný partner Smeru Most-Híd.

Parlament odmietol návrh OĽaNO na znižovanie dôchodkového veku v závislosti od počtu vychovaných detí. O návrhu Smeru-SD o zastropovaní veku odchodu do dôchodku na 64 rokov budú poslanci hlasovať až na nadchádzajúcej schôdzi v septembri. (tasr)

Najčítanejšie

| |