Matej Ondrišek

Francúzsko postúpilo do finále, nad Belgickom zvíťazilo 1:0

Francúzski futbalisti sa po prvý raz od roku 2006 dostali do finále MS vo futbale. Nad Belgičanmi vyhrali 1:0.

Samuel Umtiti oslavuje gól. (AP Photo/Natacha Pisarenko)

Semifinálové stretnutie rozhodol jediný gól, ktorý strelil hlavou po rohovom kope francúzsky stopér Samuel Umtiti.

Francúzsko 1:0 Belgicko

Gól: 51. Umtiti

Zostavy:

Francúzsko: Lloris (C) – Pavard, Varane, Umtiti, Lucas Hernández – P. Pogba, Kanté – Mbappé, Griezmann, Matuidi (86. Tolisso) – Giroud (85. Nzonzi)

Belgicko: Courtois – Alderweireld, Kompany, Vertonghen – Chadli (91. Batshuayi), M. Dembélé (60. Mertens), Witsel, Fellaini (80. Carrasco), De Bruyne – R. Lukaku, E. Hazard (C)

Priebeh zápasu:

I. polčas:

Od začiatku sa hralo obojstranne vo vysokom tempe, avšak prvá šanca prišla až v 15. minúte, keď z ľavého krídla bránu tesne minul Hazard.

O tri minúty vyskúšal Courtoisa v belgickej bráne, no následne Belgičania ovládli hru a vytvorili si šance – najskôr tesne prestrelil Hazard, v 22. minúte vytlačil strelu Alderweirelda výborný Lloris.

Belgicko bolo naďalej lepšie a v 28. minúte zachránil pred Lukakuom výborným zákrokom francúzsky stopér Varane. Francúzi zahrozili v 31. minúte, keď z ťažkej pozície hlavičkoval Giroud.

Ten istý hráč mal šancu aj v 34. minúte, bol sám v pokutovom území, ale v sklze nezvládol zakončiť.

Francúzi si na svoju najväčšiu príležitosť počkali do 40. minúty, keď z pravej strany strieľal Pavard a jeho strelu vyrazil skvelým zákrokom Courtois.

II. polčas:

Aj do druhého polčasu vstúpili aktívne Belgičania a už po dvoch minútach hlavičkoval z dobrej pozície Fellaini. V 50. minúte sa prvý raz dostali do súperovej šestnástky Francúzi, avšak Giroud sa neobtočil okolo obrancu.

Z následného rohu však padol prvý gól stretnutia – hlavou sa presadil stopér Samuel Umtiti a poslal Francúzsko do vedenia 1:0.

Francúzom gól nesmierne pomohol, nabrali sebavedomie v ofenzíve a o päť minút nevyužil veľkú šancu Giroud.

Belgičania za nepriaznivého stavu siahli ako prví k striedaniu – v 60. minúte vymenil Dembélého Mertens, ktorý hneď pekne odcentroval, no De Bruyne v dobrej pozícii netrafil loptu.

Belgičania to v ďalších minútach skúšali najmä centrami z krajných priestorov, ale nedokázali výraznejšie zahroziť. V 80. minúte nahradil Fellainiho Carrasco.

Belgičania sa k strele na bránu dostali v 81. minúte, keď tvrdú Witselovu strelu vyrazil Lloris.

Záver Francúzi rozkúskovali striedaniami a dobre bránili. V nadstavenom čase mohli ešte zvýšiť vedenie Griezmann aj Tolisso, ale Francúzsko napokon zvíťazilo 1:0.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.