USA uvalia ďalšie clá na dovoz čínskeho tovaru. Zavedenie 10-percentných ciel na čínsky dovoz vo výške 200 miliárd dolárov sa bude týkať aj bežného tovaru, ako sú kabelky alebo digitálne fotoaparáty.

Washington teraz poskytol dva mesiace na verejné konzultácie a až potom zverejní konečný zoznam produktov podliehajúcich navrhnutým clám.

Predbežný zoznam na webe Úradu obchodného splnomocnenca USA má vyše 200 strán. Sú na ňom rôzne tovary, od štetiek na holenie po mrazené chobotnice, chemické látky, matrace, svietidlá, nábytok, športové potreby a starožitnosti staré viac ako 100 rokov. Nie sú v ňom však napríklad mobilné telefóny.

Agentúra Bloomberg pripomenula, že čínsky minister obchodu už skôr vyhlásil, že ak USA podobný zoznam zverejnia, prijme Čína „vyčerpávajúce kvantitatívne a kvalitatívne opatrenia“. Bloomberg však podotkol, že Čína teraz nemôže na americký krok odpovedať rovnakou mierou, lebo americký dovoz do Číny vlani dosiahol iba 116 miliárd dolárov.

Washington začal v piatok uplatňovať clo vo výške 25 percent na import čínskeho tovaru v hodnote 34 miliárd dolárov ročne. Peking okamžite reagoval protiopatreniami v rovnakom rozsahu a obvinil USA zo začatia najväčšej obchodnej vojny.

Donald Trump už skôr pohrozil, že v prípade odvetných krokov Číny je pripravený zaviesť ďalšie clá. (čtk, bloomberg)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na.

Najnovšie z témy:

Najčítanejšie

| |