László Sólymos (Most-Híd) je za uloženie maximálnej pokuty

v prípade, ak sa potvrdia podozrenia z porušovania envirolegislatívy pri výstavbe bratislavského obchvatu.

Minister životného prostredia to vyhlásil po kontrolnom dni na stanovisku na bratislavskom Jarovskom ramene, ktorého sa zúčastnil aj minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd).

Ministri tak reagovali na nedávne podnety, ktoré upozorňujú na používanie nebezpečného stavebného materiálu pri výstavbe D4 a R7, a to v okolí Podunajských Biskupíc, Ivanky pri Dunaji a Jarovského ramena. V týchto prípadoch už začala polícia trestné stíhanie vo veci neoprávneného nakladania s odpadmi.

„Osobne som hovoril s policajným krajským riaditeľom, ktorý mi potvrdil, že prebieha vyšetrovanie možného trestného činu environmentálneho charakteru, kde sa teraz čaká na rôzne analýzy expertov. Potom sa uvidí, ako ďalej,“ podotkol Sólymos. Deklaruje, že hneď ako vznikli pochybnosti, poslali na kontrolu Slovenskú inšpekciu životného prostredia (SIŽP).

Minister je za to, aby sa diaľnice na Slovensku stavali, avšak takým spôsobom, aby sa pri ich výstavbe neškodilo prírode. Pri jednom z kontrolovaných dodávateľov sa SIŽP už zaoberá podozrením, že predložená dokumentácia je v rozpore s informáciami, ktoré inšpektori získali počas obhliadky.

Aj minister dopravy je za sankcie v prípade dokázania týchto porušení. Následne rozviazanie zmluvy s koncesionárom, ktorý D4 a R7 stavia, okomentoval, že každý rozvod manželstva stojí obrovské peniaze a čas. „My sa nechceme rozvádzať, my chceme, aby to dielo bolo dokončené v takej kvalite, ktorá je napísaná, a bez environmentálnych záťaží, ktoré eventuálne môžu vzniknúť, a preto to kontrolujú oni a my a máme to na mesačných bázach,“ skonštatoval Érsek.

Rezort dopravy opakovane vyzval stavebný dozor, aby detailne sledoval postupy výstavby obchvatu.

Zástupca koncesionára Michal Lešňovský tvrdí, že materiály používané na výstavbu bratislavského obchvatu disponujú platnými certifikátmi kvality, zohľadňujúcimi všetky príslušné normy na jeho použitie. Vhodnosť všetkých stavebných materiálov používaných na výstavbu je podľa neho pravidelne kontrolovaná. (tasr)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z kategórie: Ekonomika, Slovensko

Spoločnosť U. S. Steel je v Košiciach spokojná a rozmýšľa o ďalších investíciách. O odchode z Košíc momentálne neuvažuje. Informoval o tom podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši po stredajšom stretnutí s najvyšším vedením U. S. Steelu v Pittsburghu.

Turistické chodníky cez Bielovodskú a Javorovú dolinu vo Vysokých Tatrách uzavreli. Dôvodom je ich podmytie a strhnutie mostov. Horská služba začína so sanačnými prácami. (tasr)

Najčítanejšie

| |