Macedónsko dostalo od NATO pozvánku na začatie prístupových rozhovorov. Podľa aliancie sa balkánska krajina môže stať jej členom vtedy, keď vyrieši svoj spor o názov s Gréckom.

Macedónsky prezident Gjorge Ivanov trvá na tom, že dohodu o zmene názvu krajiny nepodpíše. Nechce tak urobiť ani po tom, ako ju druhýkrát schválil macedónsky parlament.

Ivanov hovorí, že dohoda, na základe ktorej by sa krajina mala premenovať na Republiku Severné Macedónsko, je protiústavná. (ap)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na.

Najnovšie z kategórie: Svet

Úrady vyhlásili na severe Nemecka stav katastrofy kvôli požiaru vresoviska, ktoré využíva ako skúšobný priestor nemecká armáda. Nie je tak vylúčená evakuácia asi tisícky obyvateľov okolitých obcí. Požiar rozširuje blížiaca sa búrka. (dpa, čtk)

Najmenej 96 obetí si vyžiadali boje medzi znepriatelenými ozbrojenými skupinami v líbyjskom  Tripolise. Od vypuknutia bojov na konci augusta utrpelo zranenia ďalších 444 osôb. (tasr)

Nehoda trajektu na Viktóriinom jazere v Tanzánii si podľa aktualizovanej bilancie vyžiadala už viac než 100 obetí. Úrady sa však obávajú, že počet mŕtvych sa môže výrazne zvýšiť, pretože na lodi bolo viac než 400 ľudí. Zatiaľ sú správy len o stovke zachránených. (bbc)

Najčítanejšie

| |