Denník N

Trump na samite NATO vyzval spojencov, aby zvýšili výdavky na obranu na 4 % HDP, súčasný cieľ sú 2 %

Trump na samite NATO vyzval spojencov, aby zvýšili výdavky na obranu na 4 percentá HDP. Novinárom v Bruseli to povedal bulharský prezident Rumen Radev a následne Trumpove slová pre agentúru Reuters potvrdil aj nemenovaný predstaviteľ Bieleho domu.

Donald Trump na samite v Bruseli. Foto – TASR/AP

Trump neskôr vyhlásil, že krajiny NATO musia začať dávať 2 % HDP na obranu ihneď a nie až od roku 2025.

Lídri krajín NATO sa v septembri 2014 na samite vo Walese zaviazali, že vojenské rozpočty sa budú postupne zvyšovať tak, aby najneskôr v roku 2024 dosiahli zatiaľ len 2 percentá HDP v jednotlivých krajinách. Americký prezident štáty NATO už niekoľkokrát kritizoval za ich nedostatočné vojenské rozpočty.

„Prezident Trump, ktorý hovoril ako prvý, sa zmienil o tom, že by nemali byť dosiahnuté len dve percentá (výdavkov na obranu), ale hovoril o novom cieli, ktorým sú štyri percentá,“ vyhlásil bulharský prezident Radev. Podľa Bieleho domu nešlo v prípade Trumpových slov o žiadny „formálny návrh“, americký prezident sa len snažil štáty NATO týmito slovami prinútiť k väčším armádnym výdavkom.

„Zameral by som sa na to, na čom sme sa zhodli. A dohodli sme sa, že zvýšime výdavky na obranu na dve percentá. S tým by som začal,“ reagoval generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg na Trumpove slová o zvyšovaní výdavkov na obranu na štyri percentá .

Na vyššie investície do armád naliehajú predovšetkým Spojené štáty, ktoré dávajú na obranu najviac percent HDP (3,57) a ktoré tiež pokrývajú až 25 percent celkového rozpočtu NATO.

V minulom roku vydali na obranu podľa oficiálnych odhadov NATO viac ako dve percentá HDP len štyri členské krajiny NATO z 29 členov: vyššie spomínané USA (3,57 percenta HDP), Grécko (2,36 percenta), Veľká Británia (2,12 percenta) a Estónsko (2,08 percenta). K požadovanej dvojpercentnej hranici sa priblížilo Poľsko (1,99 percenta).

Slovensku spomedzi 29 krajín patrí s výdavkami 1,19 percenta HDP 18. miesto. Prezident Kiska po príchode na samit prisľúbil, že do roku 2024 vyčleníme na obranu 2 % HDP. Pre porovnanie, na školstvo ide v tomto roku 4,2 % HDP. (reuters, ap, čtk, tasr)

Viac k téme: Vláda rozhodla o nákupe za 1,6 miliardy. Armáde kúpi americké stíhačky F-16, ktoré presadila SNS

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na.

Najnovšie z témy:

Najčítanejšie

| |