Slovensko nemá výhrady voči kritickým slovám Trumpa na adresu Nemecka, ktoré sa dohodlo s Ruskom na výstavbe sporného plynovodu Nord Stream 2. Prezident Kiska a štátny tajomník ministerstva zahraničia Korčok to uviedli v Bruseli v rámci samitu NATO. „Výhrady voči Nord Streamu 2 nemá len Trump, ale aj Slovensko,“ uviedol Korčok.

Americký prezident pred začatím samitu upozornil, že Nemecko uzatvára rozsiahle dohody o rope a plyne s Ruskom v čase, keď sa pred Ruskom treba mať na pozore. Upozornil v tejto súvislosti, že Nemecko je pod „totálnou kontrolou“ Ruska.

Trump ešte v utorok označil za „nemiestnu“ dohodu o stavbe plynovodu Nord Stream 2, ktorý by mal spojiť Nemecko s Ruskom cez Baltské more. Washington voči tomuto projektu dlhodobo namieta.

Korčok na otázku médií, či je vhodné, aby štátnici na samit NATO vnášali aj otázky čisto ekonomického charakteru, upozornil, že prezident Spojených štátov to povedal tak, ako to naozaj cíti.

„Výhrady voči Nord Streamu 2 nemá len Trump, ale aj Slovensko. Nepovažujeme tento projekt za súladný s princípmi, ktoré máme v Európskej únii, a to je budovanie energetickej únie,“ zhodnotil situáciu Korčok.

Spresnil, že slovenská vláda nevidí v uvedenom projekte žiadny prínos, pokiaľ ide o znižovanie závislosti od jednej trasy dodávok zemného plynu, a vníma to presne naopak.

„Z času na čas osobne považujem za dobré, keď lídri hovoria zrozumiteľným slovom,“ uviedol Korčok s odkazom na Trumpov postoj.

Kiska upozornil, že úlohou krajín, akou je aj Slovensko, je nachádzať alternatívne cesty dodávok plynu, aby neboli závislé iba od Ruska.

„Nord Stream 2 nie je ničím iným len posilnením závislosti od ruského plynu, pričom existujúce kapacity Nord Streamu 1 a plynovodu Družba sú využívané na necelých 50 percent. A preto si automaticky kladieme otázku, prečo je potrebný Nord Stream 2,“ dodal Kiska. (tasr)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z kategórie: Slovensko, Svet

Jednotné Rusko prehralo gubernátorské voľby vo Vladimírskej oblasti. Svetlana Orlovová získala 37,5 %, kandidát nacionalistickej strany Vladimira Žirinovského Vladimir Sipjagin dostal 57 % hlasov. Ide už o štvrtý región, kde nedokázali zvíťaziť kandidáti Kremľa. (čtk)

Najčítanejšie

| |