Matej Ondrišek

Chorvátsko porazilo Anglicko 2:1 a postúpilo do finále MS. V predĺžení rozhodol Mandžukič

Chorvátsko zvíťazilo nad Anglickom 2:1 po predĺžení a postúpilo do finále MS vo futbale. Rozhodol gól Maria Mandžukiča v 109. minúte.

Oslavujúci Chorváti. Foto – ap

Chorvátsko si v nedeľu o 17:00 zahrá finále MS proti Francúzsku.

Pre Chorvátov ide o historický úspech, ich doterajším maximom bolo 3. miesto z MS 1998.

O bronz si v sobotu zahrajú Angličania a Belgicko.

Rozhodujúci gól:

Chorvátsko 2:1 Anglicko

Góly: 67. Perišič, 109. Mandžukič – 5. Trippier

Zostavy:

Chorvátsko: Subašič – Vrsaljko, Lovren, D. Vida, Strinič (94. Pivarič) – Rakitič, Brozovič – Rebič (101. Kramarič), Modrič (119. Badelj), Perišič – Mandžukič (115. Čorluka)

Anglicko: Pickford – Walker (112. Vardy), Stones, Maguire – Trippier, Alli, Henderson (97. Dier), Lingard, Young (91. Rose) – Sterling (74. Rashford), Kane

Priebeh zápasu:

Úvod vyšiel lepšie Angličanom, ktorých hneď v 5. minúte poslal do vedenia Kieran Trippier. Obranca Tottenhamu sa presadil parádnou strelou z priameho kopu. Angličanom dodal gól chuť a v ofenzíve boli v úvode nebezpečnejší.

Prvú chorvátsku strelu vyslal až v 19. minúte Ivan Perišič, minul však Pickfordovu bránu. Angličania mali aj naďalej prevahu a v 30. minúte mal obrovskú šancu najlepší strelec turnaja Harry Kane, ktorý zaváhal sám pred Subašičom.

Následne sa osmelili aj Chorváti, prudká Rebičova strela však skončila v rukaviciach Pickforda. Záver prvého polčasu veľa šancí nepriniesol.

V druhom polčase Chorváti zvýšili aktivitu, ale dlho si nedokázali vypracovať väčšiu šancu. Naopak, na druhej strane zahrozil v 63. minúte Sterling, ale nedokázal zblízka zakončiť.

Chorvátsko malo veľkú príležitosť o dve minúty neskôr, keď výbornú strelu Perišiča zastavila anglická obrana.

Chorvátom sa podarilo vyrovnať na 1:1 po centrovanej lopte – v 67. minúte sa skvelou hlavičkou presadil Ivan Perišič. Chorváti po góle ožili a Perišič o chvíľu nastrelil tyč.

Anglicko zahrozilo v 77. minúte, keď z uhla strieľal Rashford. Z blížiacim sa záverom sa hra rozbehla, živší sa zdali Chorváti. Veľkú šancu nevyužil aktívny Perišič po chybe brankára Pickforda.

V závere riadneho hracieho času mali väčšie príležitosti Chorváti, ale zápas sa dostal do predĺženia. V ňom mali obrovskú šancu Angličania, gólovú hlavičku Stonesa však na čiare zastavil Vrsaljko.

V druhej časti predĺženia mal dve šance Mario Mandžukič a tú druhú už využil. O postupe Chorvátska rozhodol gólom zo 109. minúty.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.