Trump priamo na rokovaní lídrov NATO s prezidentmi Ukrajiny a Gruzínska nečakane vzniesol požiadavku, aby krajiny Aliancie už do januára 2019 zvýšili svoje obranné výdavky na 2 percentá HDP. Vyplýva to z diplomatických informácií agentúry ČTK a Českého rozhlasu.

Trump na samite NATO. Foto – TASR/AP

Podľa agentúry DPA Trump otvorene pohrozil NATO, že Spojené štáty pôjdu v otázkach obrany svojou cestou, ak ich spojenci okamžite neposkytnú dve percentá svojho HDP na obranu. Agentúra sa odvoláva na viaceré bližšie nešpecifikované diplomatické zdroje.

Či myslel prezident USA svoje hrozby vážne a čo mieni urobiť v prípade nesplnenia svojich požiadaviek, nie je podľa DPA jasné. Teoreticky by bolo možné napríklad zredukovanie aktivít USA v rámci Aliancie, v najkrajnejšom prípade však aj ich odchod z NATO.

Pre požiadavku sa následne na mimoriadnom rokovaní v Bruseli zišli špičky krajín Aliancie už bez gruzínskych a ukrajinských partnerov.

Trump už ráno na twitteri zopakoval svoju predstavu, že spojenci by na obranu mali perspektívne dávať dokonca 4 percentá HDP.

Lídri krajín NATO sa ešte v septembri 2014 na samite vo Walese zaviazali, že vojenské rozpočty sa budú postupne zvyšovať tak, aby najneskôr v roku 2024 dosiahli 2 percentá HDP v jednotlivých krajinách. Americký prezident štáty NATO už niekoľkokrát kritizoval za ich nedostatočné vojenské rozpočty.

V minulom roku vydali na obranu podľa oficiálnych odhadov NATO viac ako dve percentá HDP len štyri členské krajiny NATO z 29 členov: USA (3,57 percenta HDP), Grécko (2,36 percenta), Británia (2,12 percenta) a Estónsko (2,08 percenta). K požadovanej dvojpercentnej hranici sa priblížilo Poľsko (1,99 percenta).

Slovensku spomedzi 29 krajín patrí s výdavkami 1,19 percenta HDP 18. miesto. Prezident Kiska v stredu po príchode na samit zopakoval prísľub, že do roku 2024 vyčleníme na obranu 2 % HDP. (čtk, tasr, dpa)

Viac k téme: Trump na samite NATO vyzval spojencov, aby zvýšili výdavky na obranu na 4 % HDP, súčasný cieľ sú 2 %

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na.

Najnovšie z témy:

Najčítanejšie

| |