Francúzsky prezident Macron poprel, že by sa štáty NATO dohodli na zvýšení výdavkov na obranu nad 2 percentá HDP. Francúzsko sa na 2 percentá dostane do roku 2024.

Štáty NATO sa v roku 2014 dohodli, že do roku 2024 dostanú svoje obranné výdavky na dve percentá HDP. Doteraz to dokopy s USA splnilo len osem krajín. Francúzsko teraz dáva na obranu asi 1,8 percenta HDP. Americký prezident Donald Trump však v stredu zopakoval, že všetci spojenci musia nakoniec na obranu vydávať štyri percentá HDP.

Macron podľa agentúry AP poprel, že by sa spojenci na niečom takom dohodli. „Včera (v stredu) bolo vydané vyhlásenie. Potvrdzuje cieľ dvoch percent do roku 2024. A to je všetko,“ povedala hlava Francúzska.

Trump podľa neho dal najavo oddanosť Spojených štátov Aliancii aj napriek vyjadreným pochybnostiam. Debata na samite sa niesla v inom duchu, než by sa mohlo zdať z Trumpových kritických twítov, dodal Macron.

„Rokovania boli veľmi zdvorilé,“ uviedol šéf Elyzejského paláca. Trump sa podľa neho nevyhrážal, že USA Alianciu opustia. (čtk, reuters)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na.

Najnovšie z kategórie: Svet

Ukrajinský prezident Porošenko varoval pred politikmi na Západe usilujúcimi sa o zmiernenie sankcií proti Rusku. „Dokonca aj teraz, po tisícoch obetiach zavinených Ruskom v Donbase, po tragédii letu MH17, Sýrii a Salisbury, zostáva na Západe veľa ľudí túžiacich pozrieť sa Putinovi do duše, alebo neviem kam ešte. Zaujímalo by ma, čo tam chcete vidieť? Všetko je i bez toho všetkým na očiach.“ (čtk)

Maďarský súd odsúdil na päť rokov Sýrčana obžalovaného z organizovania masových nepokojov na maďarsko-srbskom priechode Röszke z roku 2015. Pôvodne dostal pred dvoma rokmi 10-ročný trest. (mti)

Najčítanejšie

| |