Británia zverejnila dlhoočakávaný plán brexitu

. Počíta s tým, že Spojené kráľovstvo bude aj po vystúpení z EÚ tvoriť so zvyškom tohto bloku zónu voľného obchodu. Tá by sa mala týkať tovaru, nie služieb, ktoré predstavujú prevažnú časť britskej ekonomiky.

Britská vláda ráta aj s obmedzením pohybu kapitálu a pracovných síl. V záujme zachovania voľného pohybu tovaru chce Londýn zaručiť, že všetky druhy budú naďalej zodpovedať štandardom EÚ.

Predstavený plán rozhneval vášnivých zástancov brexitu v Konzervatívnej strane premiérky Theresy Mayovej, ktorí si myslia, že obmedzí schopnosť Británie uzatvárať nové obchodné dohody po celom svete. Na protest proti nemu sa svojho kresla v tomto týždni vzdal minister zahraničných vecí Boris Johnson, ako aj minister pre otázky brexitu David Davis a dvaja štátni tajomníci jeho ministerstva.

Nový minister pre brexit Dominic Raab povedal, že návrh vyzýva na „inovatívne a nebývalé hospodárske partnerstvo“ medzi Britániou a EÚ.

Návrh môže vyvolať aj odpor v samotnej EÚ. (tasr, ap)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z témy: Brexit

Hovorca britskej premiérky Mayovej vylúčil nové referendum o brexite. Plán jej vlády zverejnený minulý týždeň označil za jediný spôsob, ako dosiahnuť dohodu o odchode Británie z EÚ, ktorý bude v súlade s vládnymi cieľmi. (čtk)

Najčítanejšie

| |