Británia zverejnila dlhoočakávaný plán brexitu. Počíta s tým, že Spojené kráľovstvo bude aj po vystúpení z EÚ tvoriť so zvyškom tohto bloku zónu voľného obchodu. Tá by sa mala týkať tovaru, nie služieb, ktoré predstavujú prevažnú časť britskej ekonomiky.

Britská vláda ráta aj s obmedzením pohybu kapitálu a pracovných síl. V záujme zachovania voľného pohybu tovaru chce Londýn zaručiť, že všetky druhy budú naďalej zodpovedať štandardom EÚ.

Predstavený plán rozhneval vášnivých zástancov brexitu v Konzervatívnej strane premiérky Theresy Mayovej, ktorí si myslia, že obmedzí schopnosť Británie uzatvárať nové obchodné dohody po celom svete. Na protest proti nemu sa svojho kresla v tomto týždni vzdal minister zahraničných vecí Boris Johnson, ako aj minister pre otázky brexitu David Davis a dvaja štátni tajomníci jeho ministerstva.

Nový minister pre brexit Dominic Raab povedal, že návrh vyzýva na „inovatívne a nebývalé hospodárske partnerstvo“ medzi Britániou a EÚ.

Návrh môže vyvolať aj odpor v samotnej EÚ. (tasr, ap)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na.

Najnovšie z témy:

Únia je pripravená vyjsť Londýnu v ústrety novým návrhom, ako vyriešiť režim na írskych hraniciach po brexite. Po rokovaní európskych ministrov to oznámil únijný vyjednávač Michel Barnier, podľa ktorého bude plán zahŕňať zjednodušenie pohybu tovaru medzi Severným Írskom a zvyškom Británie. (čtk)

Najčítanejšie

| |