Matej Ondrišek

Sagan skončil v náročnom kopci ôsmy. Opäť zvýšil náskok v bodovacej súťaži

Peter Sagan skončil v šiestej etape Tour de France ôsmy. V náročnom kopci vyhral Daniel Martin. Sagan zvýšil náskok v bodovacej súťaži.

Peter Sagan v zelenom drese. (AP Photo/Peter Dejong)

Sagan v závere druhého prejazdu Mur-de-Huy nestačil tempu Daniela Martina, ale za ôsme miesto získal 11 užitočných bodov do bodovacej súťaže.

Svoj odstup od druhého Gaviriu navýšil už na 43 bodov. V závere chýbali všetci ostatní šprintéri.

Poradie bodovacej súťaže po šiestej etape:

1. Peter Sagan (SR/Bora-Hansgrohe) – 199 bodov

2. Fernando Gaviria (Kol./Quick-Step Floors) – 156 bodov

3. Alexander Kristoff (Nór./UAE Team Emirates) – 88 bodov

4. André Greipel (Nem./Lotto-Soudal) – 75 bodov

5. Arnaud Démare (Fr./Groupama-FDJ) – 57 bodov

Víťazom šiestej etapy sa stal Daniel Martin (UAE Team Emirates), ktorému vyšiel útok približne kilometer pred cieľom.

Sagan už v závere nemal síl na šprint, ale porazil aj výborných vrchárov ako Roglič či Thomas.

10. Primož Roglič (Slo./LottoNL-Jumbo)

V celkovom poradí prišlo k miernym zmenám, na druhé miesto sa posunul Geraint Thomas (Sky):

Priebeh etapy:

Šiesta etapa mala až po úplný záver a dvojnásobné stúpanie na Mur-de-Bretagne mierny profil, čomu zo začiatku zodpovedal aj priebeh.

O denný únik opäť neprebehol väčší boj a pelotón doň pustil hneď po prejdení ochrannej zóny päť jazdcov. Únik tvorili Novozélanďan Dion Smith (Wanty-Groupe Gobert) a štvorica Francúzov – Laurent Pichon (Fortuneo-Samsic), Fabien Grellier (Direct Énergie), Damien Gaudin (Direct Énergie) a Anthony Turgis (Cofidis).

V úniku nebolo žiadne väčšie meno, a tak pelotón nechal narásť náskok až na hranicu siedmich minút.

Približne sto kilometrov pred cieľom sa charakter etapy výrazne zmenil. Quick-Step a BMC zvýšili tempo a využili bočný vietor na rozdelenie pelotónu. Vzadu zostali veľké mená – Jakob Fuglsang, Mikel Landa, Vincenzo Nibali, Nairo Quintana, Dan Martin či Ilnur Zakarin.

Skupiny sa však rýchlo opäť spojili a favoriti celkového poradia si mohli na chvíľu vydýchnuť. V druhom pelotóne však zostal Primož Roglič, jeden zo širšieho okruhu favoritov dnešnej etapy, a tak Quick-Step v tempe nepovolil.

S aktivitou pelotónu sa rýchlo zmenšoval aj odstup vedúcej skupiny. Výbornú prácu v tretej skupine však predviedli Rogličovi spolujazdci z tímu LottoNL-Jumbo a skupiny sa definitívne spojili asi 75 kilometrov pred cieľom.

Únik prišiel ako prvý na šprintérsku prémiu a v pelotóne sa bojovalo o 10 bodov. Tie získal Alexander Kristoff, za ním skončil s 9 bodmi Gavira a Sagan si pripísal 8 bodov.

Únik sa dostal na čelo aj po prvý prejazd kopcom Mur-de-Bretagne, kde z pelotónu začali odpadať šprintéri a domestici. Členovia úniku boli dostihnutí počas prvého prejazdu prudkého kopca 17 kilometrov pred cieľom.

15 kilometrov pred cieľom vyrazil dopredu Jack Bauer (Mitchelton-Scott), ale jeho únik nebol úspešný aj zásluhou práce Saganovej Bory.

V náročnom závere do kopca skončil Sagan ôsmy a získal 11 bodov. Zvíťazil Daniel Martin (UAE Team Emirates).

V závere mal defekt favorit celkového poradia Tom Dumoulin (Sunweb) a nabral stratu, rovnako ako Romain Bardet (AG2R La Mondiale).

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Skupina s Petrom Saganom taktizuje a vedúca trojica má 7 km pred cieľom už 50-sekundový náskok. Sagan tak dnes pravdepodobne neskončí na pódiu, mal by si však udržať výrazný náskok v súťaži o zelený dres.

Peter Sagan sa snaží dobehnúť silnú trojicu favoritov. Greg Van Avermaet, Yves Lampaert a John Degenkolb sa odpojili z vedúcej skupiny 15 km pred cieľom v náročnom predposlednom sektore pavé. Náskok lídrov už stúpol na 20 sekúnd.

Peter Sagan je aj 20 kilometrov pred cieľom vo výbornej pozícii. Naďalej jazdí na čele hlavnej skupiny, ktorú tvorí už len približne 30 jazdcov. Cyklistov čakajú ešte dva náročné úseky po dlažobných kockách.

Peter Sagan zatiaľ jazdí bezchybne a na dlažobných kockách sa vyhol všetkým problémom. Dobre jazdí aj Fernando Gaviria, ktorý sa dokonca pokúša o únik. Problémy mali mnohí favoriti. Froome sa po páde vrátil do čela, Bardet a Van Garderen zaostávajú. Do cieľa zostáva 40 km.