Desiatky tisíc Rusov demonštrovali vo viacerých mestách proti vládnym plánom na zvýšenie veku odchodu do dôchodku. V Moskve vyšlo do ulíc podľa odhadov 10-tisíc ľudí.

Protestné zhromaždenie v Moskve zvolala Komunistická strana Ruskej federácie (KPRF).

Rovnaký počet ľudí prišiel aj na demonštráciu v Jekaterinburgu. Protesty hlásili aj z ďalších veľkých ruských miest vrátane Rostova na Done či Volgogradu. Podľa AP zatiaľ nie sú správy o žiadnych zadržaných.

Ruská vláda v júni predložila do Štátnej dumy návrh zákona o zvýšení veku pre odchod do dôchodku – v prípade žien by malo ísť o zvýšenie zo súčasných 55 na 63 rokov a u mužov zo 60 na 65 rokov. K týmto zmenám by malo dôjsť postupne počas 15 rokov trvajúceho prechodného obdobia, ktoré by sa malo začať už na budúci rok.

Táto dôchodková reforma však vyvolala pobúrenie, a to najmä u mužov. Podľa štatistických údajov Svetovej banky spred dvoch rokov sa totiž 43 percent ruských mužov veku 65 rokov nedožije.

Napriek protestom a kritike ruská Štátna duma vládny návrh zákona schválila v prvom čítaní.

Odporcovia zákona žiadajú, aby sa o tejto otázke uskutočnilo referendum, a to ešte pred tým, ako sa parlament bude zákonom zaoberať znova, a to v druhom čítaní v septembri.

KPRF medzičasom predložila svoj návrh referendovej otázky. Ústredná volebná komisia však v súvislosti s ním v sobotu rozhodla, že otázka v tom znení, ako ju formulovala KPRF, nie je v súlade s ústavou a mohla by voličov zmiasť. (tasr, ap, tass)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na.

Najnovšie z kategórie: Ekonomika, Svet

Na frekventovanej diaľnici A10 v Janove na severe Talianska sa v utorok zrútilo niekoľko desiatok metrov mostu. V tom momente po ňom prechádzali autá. Zatiaľ nie sú žiadne informácie o obetiach ani zranených, ale podľa La Repubblica zrejme spadli niektoré autá dole. Viadukt Morandi je zavesený na troch 90-metrových pylónoch vo výške 42 metrov. (ansa)

Najčítanejšie

| |