Denník N

Maduro tvrdí, že prežil pokus o atentát, hasiči hovoria o výbuchu plynovej fľaše

Venezuelský prezident Nicolás Maduro sa stal terčom neúspešného pokusu o atentát. Neďaleko miesta, kde mal prejav, explodovalo výbušné zariadenie. Madurovi sa nič nestalo, zranenia utrpelo sedem členov Národnej gardy.

Foto – ap

Maduro z útoku obvinil krajne pravicové sily, zodpovednosť podľa neho nesie aj  prezident susednej Kolumbie Juan Manuel Santos, ktorý je kritikom venezuelského prezidenta.

Kolumbia obvinenia odmieta. „Je absurdné a neopodstatnené hovoriť, že kolumbijský prezident je zodpovedný za domnelý atentát na venezuelského prezidenta,“ uvádza sa vo vyhlásení kolumbijského ministerstva zahraničia.“

„Venezuelský prezident ako obvykle viní permanentne Kolumbiu zo všetkého, čo sa stane. Žiadame rešpekt k prezidentovi Juanovi Manuelovi Santosovi, k vláde aj ku kolumbijskému ľudu.“

Niektorí ľudia, čo atentát naplánovali, žijú na Floride, dodal Maduro s tým, že preto očakáva spoluprácu Donalda Trumpa.

Podľa BBC malo ísť o útok dronom, AP napísala, že niekoľko hasičov na mieste incidentu vládnu verziu udalostí spochybnilo. Podľa nich iba vybuchla plynová fľaša v jednom z blízkych bytov. Z okna budovy potom vychádzal dym.

Zmätok okolo údajného pokusu o atentát ešte zvýšilo priznanie k zodpovednosti od doteraz neznámej skupiny Vojaci v tričku. Skupina uviedla, že chcela na prezidenta zaútočiť dvoma dronmi s výbušninami, ale vojaci ich zostrelili, skôr než dosiahli cieľ. „Ukázali sme, že sú zraniteľní. Dnes sme úspešní neboli, ale je to len otázka času,“ varovala skupina.

Prezident Maduro mal prejav v Caracase pri príležitosti osláv 81. výročia vzniku Národnej gardy. Súčasťou ceremónie bola aj vojenská prehliadka. (bbc, ap, čtk)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na.

Najnovšie z témy:

Najčítanejšie

| |