Dušan Mikušovič

Lajčák sa po niekoľkých dňoch ozval k únosu: Ešte nesmieme stavať šibenice

Slovensko až do vyšetrenia prípadu únosu vietnamského podnikateľa nepošle do Hanoja veľvyslanca. Píše to minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, ktorý obhajuje doterajšie kroky svojho rezortu.

Miroslav Lajčák. Foto N – Tomáš Benedikovič

Lajčák napísal komentár pre denník Pravda. Opozícia aj komentátori ho doteraz kritizovali, že ho v kauze nie je veľmi počuť.

„Keďže nám Vietnam doteraz neposkytol hodnoverné dôkazy, že verzia, ktorú predostreli nemeckí vyšetrovatelia, nie je pravdivá, boli sme nútení pristúpiť ku konkrétnemu kroku – k zníženiu nášho diplomatického zastúpenia vo Vietname,“ píše minister zahraničných vecí.

„To znamená, že v tejto chvíli nemáme vo Vietname veľvyslanca – a do vyriešenia prípadu ho do Hanoja ani neplánujeme poslať. To je v diplomatickej praxi veľmi závažný krok.“

Podľa Lajčáka je nepochybné, že závery nemeckých vyšetrovateľov únosu vietnamského občana sú závažné a vrhajú veľké pochybnosti na korektnosť informácií, ktoré vyšetrovateľom doteraz poskytla vietnamská strana.

„To však neznamená, že všetko, čo je vytlačené na stránkach novín, je pravda, respektíve, že nám to musí stačiť, aby sme mohli vynášať súdy. Kým nie sú okolnosti prípadu poriadne vyšetrené a detaily vyjasnené, dovtedy nesmieme stavať šibenice.“

Minister tvrdí, že jeho rezort podniká konkrétne kroky smerom k nemeckej aj vietnamskej strane.

„Ak sa potvrdí, že Slovenská republika bola v tomto prípade zneužitá zo strany Vietnamu, bude potrebné prijať ďalšie opatrenia. Ale to ukáže až budúcnosť. Diplomacia nie je o vyhrážaní sa, ani o odsudzovaní bez dôkazov. Nie je v službe novinárov, ani blogerov, ani Progresívneho Slovenska,“ naráža na mimoparlamentné hnutie, ktoré ho kritizovalo.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na.

Najnovšie z témy:

Najčítanejšie

| |