Miroslav Beblavý po účasti na rokovaní výboru pre obranu a bezpečnosť: „Dnes je už zrejmé, že policajný zbor a ministerstvo vnútra v minulosti zavádzali poslancov a verejnosť, pretože formulovali svoje výstupy tak, aby verejnosť a poslanci nechápali, čo sa v skutočnosti dialo“.

Beblavý to uviedol na dvoch príkladoch.

„Ešte v máji informovali, že nemecká strana spravila tú zásadnú chybu, že nedali uneseného do schengenského informačného systému, v skutočnosti zistili len to, že sa tam nenachádzal v máji tohto roku. Saková nevie povedať, či tam Thanh nebol hneď po únose,“ hovorí Beblavý.

Nemeckí vyšetrovatelia aj právnička Thanha tvrdia, že ho tam hneď dali, ale keď zistili, že už je vo Vietname, vymazali ho odtiaľ, lebo to už bolo zbytočné. „Oni neinformovali tak, že nevieme, či tam vtedy bol, ale že sa nenachádzal, hoci to dnes nevedia povedať, lebo tam vraj potom nezostávajú stopy,“ povedal Beblavý.

„Druhým príkladom zavádzania je, že exminister aj ministerka v minulosti informovali, že táto delegácia bola štandardne pasovo vybavená. Z dnešného rokovania vyplynulo, že štandardné odbavenie delegácie je, keď prídu autom k lietadlu a tam im jeden pozrie doklady, teda to, čo tvrdia investigatívni novinári. Dnes priznali, že áno, to sa tak udialo, ale to je vlastné štandardné odbavenie,“ povedal Beblavý.

Minúta po minúte: všetky správy k rokovaniu výboru o únose Vietnamca

Video: Beblavý o informáciách k únosu Vietnamca z výboru pre obranu a bezpečnosť

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na.

Najnovšie z témy:

Najčítanejšie

| |