NATO naznačuje, že slovenské ministerstvo obrany míňa peniaze na nákupy, ktoré nie sú z pohľadu Aliancie také dôležité. Vyplýva to z hodnotiacej správy NATO, ktorú zverejnil analytik Martin Dubéci z Progresívneho Slovenska. Ministerstvo sa snažilo tento dokument utajiť, hoci v iných krajinách je verejný.

V hodnotiacej správe sa píše, že NATO od Slovenska očakáva v prvom rade vybudovanie ťažkej pozemnej brigády. Ministerstvo sa však v súčasnosti chystá investovať 1,2 miliardy do nákupu osemkolesových transportérov, ktoré sa hodia skôr pre strednú brigádu, a do menších štvorkolesových vozidiel.

Experti NATO si nie sú istí, či práve táto technika bude spĺňať kritériá pre ťažkú brigádu. Naznačujú aj to, že by ťažká brigáda mala mať prednosť aj pred masívnymi investíciami do stíhačiek.

“Verím, že zverejnenie tohto dokumentu pomôže konečne naštartovať serióznu debatu o obrane a bezpečnosti, lebo už ju viac nemôžeme odkladať. Naša obrana je v dezolátnom stave po rokoch hrozného politického riadenia, má nízku dôveru našich spojencov. Peniaze, miliardy, ktoré do tohto sektora idú, musia byť vynaložené tak, aby dávali čo najväčší zmysel,” uviedol Dubéci.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na.

Najnovšie z témy:

Najčítanejšie

| |