Porota v Kalifornii prisúdila v piatok odškodné vo výške 252 miliónov eur bývalému záhradníkovi, ktorý uviedol, že konečné štádium rakoviny mu spôsobil prípravok na ničenie buriny Roundup, vyrábaný agrochemickým gigantom Monsanto.

Porota sa zhodla na tom, že spoločnosť Monsanto dostatočne nevarovala pred možnými rizikami používania Roundupu. Musí tak vyplatiť spomínané odškodné Dewaynovi Johnsonovi, ktorému bola v roku 2014 vo veku 42 rokov diagnostikovaná rakovina lymfatických uzlín.

Johnson je jedným zo stoviek onkologických pacientov, ktorí žalujú firmu Monsanto. Piatkové rozhodnutie vytvára potenciálny precedens pre ďalšie súdne prípady proti spoločnosti. Johnsonov prípad bol uprednostnený pred ostatnými, keďže zomiera.

Johnson dáva Roundupu vinu za svoje utrpenie a firmu obvinil zo zatajovania nebezpečných účinkov prípravku na ničenie buriny. Monsanto obvinenia dôrazne odmieta a tvrdí, že herbicíd glyfosát je bezpečný. (bbc)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na.

Najnovšie z kategórie: Svet

V norimberskej zoo utratili najstaršiu gorilu v Európe. Fritz mal 55 rokov, ošetrovatelia sa ho rozhodli uspať pretože sa už nedokázal sám pohybovať a predpokladali, že jeho stav sa už nezlepší. (čtk)

Najčítanejšie

| |