Na rozlúčke s Johnom McCainom prehovoril Barack Obama aj George Bush mladší. Prejavy vo washingtonskej národnej katedrále začala emotívnou rečou dcéra Meghan.
Foto – tasr/ap
Vystúpil aj McCainov priateľ, senátor Joe Lieberman, či niekdajší americký minister zahraničia Henry Kissinger. Na piete nie je prítomný súčasný americký prezident Donald Trump, ktorého McCain kritizoval.
Rodina zosnulého senátora za štát Arizona dala jasne najavo, že si neželá, aby sa Trump zúčastnil rozlúčky s McCainom v Arizone, Washingtone či samotného pohrebu v Annapolise v štáte Maryland.
Trump sa namiesto toho vydal do svojho golfového klubu vo virgínskom Sterlingu, informovali médiá. Počas obradu písal na Twitter príspevky o témach, ktoré s McCainom nesúviseli. Piety sa však zúčastňuje Trumpova dcéra Ivanka a jej muž Jared Kushner.
Trump pred časom okrem iného povedal, že McCain nie je žiadny vojnový hrdina. S odkazom na obdobie, ktoré senátor strávil v zajatí, uviedol, že má rád ľudí, ktorí sa do zajatia nedostali.
„Amerika Johna McCaina je štedrá, ústretová a odvážna. Je dôvtipná, sebavedomá a bezpečná. Plní si svoje povinnosti. Prihovára sa pokojne, pretože je silná. Nechvástá sa, pretože to nepotrebuje. Amerika Johna McCaina nepotrebuje byť znovu veľká, pretože Amerika bola veľká vždy,“ povedala vo svojom emotívnom vystúpení v slzách McCainova dcéra Meghan. Odkazovala na Trumpov politický štýl a volebné heslo Make America Great Again.
„Jeho smrť Američanom podľa všetkého pripomenula hodnoty, ktoré z nás robia veľký národ,“ povedal McCainov priateľ Lieberman.
„Naša krajina má ohromné šťastie, že v časoch, keď národ podstupuje nejakú skúšku, sa vždy objavia veľké osobnosti, ktoré nám pripomenú našu zásadnú jednotu… John McCain bol jedným z tých darov osudu,“ konštatoval vo svojej reči Kissinger.
„John bol predovšetkým mužom pevných zásad. Riadil sa súborom občianskych cností, ktoré dali jeho životu aj tejto krajine zmysel a silu,“ charakterizoval McCaina Bush mladší.
Obama pripomenul McCainove zásadné vlastnosti – arizonský senátor bol podľa neho nepredvídateľný a nekonformný, vždy išiel proti prúdu.
„To sa prejavovalo v Johnovom pohŕdaní sebaľútosťou. Prešiel si peklom, a napriek tomu mu nikdy nechýbala energia, optimizmus a chuť do života,“ vyzdvihol Obama hlavné povahové rysy zosnulého senátora a pripomenul zároveň jeho vietnamské zajatie a boj s chorobou.
Ako Bush mladší, tak Obama uviedli, že súboj s McCainom z nich urobil lepších prezidentov.
McCaina pochovajú v nedeľu po súkromnom obrade na cintoríne v Annapolise. (čtk)